Ured za nadzor nad stranim sredstvima (OFAC) Ministarstva financija SAD-a potkraj siječnja objavio je konsolidirani popis osoba pod sankcijama američke vlade, a u dijelu pod oznakom Balkan nalazi se dvjestotinjak osoba i organizacija iz BiH, Hrvatske, Srbije, s Kosova i iz Makedonije.
Među osobama kojima je zamrznuta sva eventualna imovina na teritoriju SAD-a i ujedno zabranjeno putovanje u tu zemlju su gotovo svi “čuveniji” ratni zločinci s područja bivše Jugoslavije, poput Veselina Šljivančanina, Vojislava Šešelja, Ratka Mladića, Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika i RadovanaKaradžića. Na popisu su se našli i Hrvati osuđeni za ratne zločine pa i oni koji su za Washington problematični zbog drugih razloga poput umirovljenog generala LjubeĆesićaRojsa.
"Što bih vam ja tu mogao komentirati? Recite vi meni zašto sam 18 godinu na američkom spisku, a nisam osuđen ni u Haagu, ni na Pagu?! Ali sve su to meni smjestili moji Hrvati na čelu s Ivom Lučićem i kroz dogovor s Veleposlanstvom SAD u Sarajevu da me se ukloni sa scene", bez ustezanja kaže Rojs za Slobodnu Dalmaciju.
Tvrdi da od 2008. godine ne može otvoriti račun ni u jednoj banci, a da zbog blokada i ovrha prima samo onaj zajamčeni dio od 3.700 kuna. Zbog toga je razgovarao i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović krajem prošle godine.
"Obećala mi je prije svog puta u Ameriku da će sve poduzeti da me se skine s tog popisa. I sam sam pisao američkom Ministarstvu financija, poslao im sve dokumente iz kojih se vidi da sam neosuđivan i da nemam nikakve veze s onim što mi se stavlja na teret, ali do danas nisam dobio nikakav odgovor. Da stvar nije nimalo ugodna pokazuje vam nedavni slučaj generala TihomiraBlaškića, koji je zaustavljen u Dohi po povratku iz Australije. Da mu nije pomogao jedan naš čovjek, završio bi u zatvoru. Pa ti dokazuj...", ispričao je Rojs.