Pazinski gimnazijalci, njih 636, malu i veliku nuždu obavljaju na čučavcima koji su ondje otkako postoji ta škola. Roditelji su u tome vidjeli problem i nastojali ga riješiti, ali onda su odustali.
"Slušajući njihovu želju mi smo voljni na tome poraditi kad dođe trenutak za to da se ta sredstva izdvoje. U cijeloj toj priči roditelji su osjetili da bi mogli pripomoći", kazala je za RTL Danas ravnateljica pazinske gimnazije, Suzana Poropat-Božac.
Čučavci nisu derutni i nisu za mijenjanje
Škola je u vlasništvu županije, a Patricia Percan, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje kaže kako to doista ne smatraju problemom.
"Ne postoji niti jedan zakonski i podzakonski akt koji nam definira da u sanitarnom čvoru trebaju biti klasične WC školjke", napominje.
Čučavci, kaže, nisu derutni i samim time nisu ni prioritet za mijenjanje.
"Problemi su nam hitne tekuće intervencije koje nam se događaju na kotlovnicama, na sustavu grijanja, hlađenja, krovišta. To je nešto što rješavamo prioritetno", dodala je Percan.
'Bolja pozicija za defekaciju je čučanj'
RTL Danas je potražio odgovor i na pitanje kakva vrsta defekacije je zdravija i prirodnija - u sjedećem ili čučećem položaju. Specijalist abdominalne kirurgije iz KBC-a Rijeka Damir Karlović upozorava na mogućnost opuštanja na mjestu gdje obavljamo nuždu.
"Ako pričamo o samoj defekaciji, bolja pozicija je pozicija čučnja. Međutim, onaj koji će obavljati defekaciju, ako to ne može, sam sebe blokira", kaže dr. Karlović.
U zadarskoj Osnovnoj školi Petra Preradovića, kaže ravnatelj Ante Barač, djeca imaju nesvakidašnje ideje.
"Oni se popnu gore na školjku jer smatraju da su daske prljave i neuredne. Onda kad ne stavljaju papir, onda sjednu, odnosno stopalima, cipelama se popnu na WC školjku i na taj način obavljaju nuždu", kaže ravnatelj dodajući da to rade na potpuno novim školjkama.