No, Vlada i Ministarstvo uprave su donijeli odluku, za sada još neformalnu, o tome da će se ukinuti Zakon o državnim službenicima i da će za njih, kao i za sve druge zaposlene u državi, vrijediti Zakon o radu, odnosno ugovoreni kolektivni ugovori, doznala je Slobodna Dalmacija iz neslužbenih izvora.
Sporan rad Službeničkog suda
Prema svemu sudeći izgleda da je najspornija uloga Službeničkog suda. Taj sud u najvećem broju slučajeva ionako rijetke stegovne mjere ukida ili ublažava pozivajući se na razne olakotne okolnosti.
To je, naravno, sprječavalo bilo kakvo jače uvođenje discipline u rad državnih službenika, jer su kaznene mjere većinom završavale kao pucanj u prazno.
Uz to, tim se zakonom definirao i zastarjeli model napredovanja u službi, koji se ponajviše temeljio na godinama provedenim u službi, odnosno lojalnosti šefovima, a manje na izvrsnosti u radu.
U slučaju otpora ukidanju, radikalna izmjena
U slučaju da bude prevelikih otpora ukidanju ovog zakona, išlo bi se u njegovu radikalnu izmjenu koja bi obuhvaćala ono već navedeno i neke druge promjene, te bi se uvela razlika između zaposlenika na općim poslovima i onih koji obavljaju stručne poslove određenog ministarstva ili državne institucije u kojoj rade. To znači da bi stručni zaposlenici ipak zadržali dio statusa državnih službenika koji je na snazi i danas, dok bi zaposlenici koji bi radili na općim poslovima sasvim 'ispali' iz tog sustava.
Iz sindikata kažu da o svemu nemaju podrobnije informacije te da će konkretno reagirati tek ako dođe do službene inicijative. Sindikati će, očekivano, pružiti otpor ovako radikalnom dokidanju dosadašnjih prava.