SMRDI NA '91. / Gotovo svi su suglasni da rat u Ukrajini podsjeća na Domovinski: 'Brojne su sličnosti, ali jedna je glavna razlika'

Mnogi se slažu da je ratna situacija u Ukrajini uvelike slična onoj s početka 1990-ih u Hrvatskoj kada se borila za neovisnost

25.2.2022.
21:48
VOYO logo

Stručnjaci smatraju kako rat u Ukrajini podsjeća na zbivanja na našim prostorima 1991. Poveznica je mnogi, na primjer, Ruski separatisti preuzeli su položaje u Donbasu, kao i srpski pobunjenici u Krajini. Neusporedivo snažnija agresorska vojska i slabiji koji se brani. Ni Hrvati 91. ni Ukrajinci 22. nisu imali ni toliko oružja ni toliko tenkova, piše RTL.

Naši susjedi nisu prihvaćali raspad Jugoslavije i hrvatsku neovisnost, ukrajinski susjedi kao da žele nazad Sovjetski Savez. A poznato je da Vladimira Putina zovu i Slobodanom Miloševićem s atomskim oružjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak ujutro je zvuk sirena za uzbunu probudio Ukrajine, a Hrvatima se vratilo sjećanje na '91. Denis Šeler je ratovao u Hrvatskoj i u Ukrajini gdje je kao dragovoljac proveo šest godina.

"Ima puno poveznica, od samog početka rata, a ovo sad bi usporedio s 91. i sveopćim napadom tamo od Vukovara preko zapadne Slavonije, Banije i Dalmacije, kada je JNA sa svojim mehanizacijama napadala sa svih strana. Copy paste situacija“, poručio je Šeler, hrvatski dragovoljac u ukrajinskoj vojsci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko poveznica

"S jedne strane vi imate državu odnosno režim koji je usmjeren ka vanjskoj agresiji, ka stvaranju imperija i pri tome krši sva međunarodna prava, to je isto činila isto Srbija. To je režim koji podržava petu kolonu i koji kako smo mogli čuti iz Moskve dolazi intervenirati u genocid, lažni genocid, dakle kako bi zaštitili ugrožene Ruse. Istu situaciju smo imali i U Hrvatskoj gdje je dobar dio srpskog stanovništva bio jedna vrsta 5. kolone koja je poslužila za stvaranje velikosrpske države“, rekao je povjesničar Ivica Miškulin.

Zapad je već trebao reagirati, kaže Šaler. I u Hrvatsku je pomoć kasno stigla. Još jedna za njega velika sličnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zapad i SAD su nam se priklonili tek kada je Hrvatska vojnim operacijama počela oslobađati svoja okupirana područja i kada smo pokazali zube. Ista stvar je danas s Ukrajinom koja je posta žrtva Rusije i SAD-a“, poručio je Šeler.

"Glavna razlika je da Ukrajinu napada nuklearna sila, koja je stalna članica Vijeća Europe. Hrvatsku je napadala Srbija koja je vrlo brzo doživjela međunarodnu izolaciju, a tada su Rusija i sada bile saveznice, a sada su globalni suparnici i Rusija je odlučila voditi svoj rat protiv SAD-a tako da pokori Ukrajinu“, objašnjava Božo Kovačević, bivši veleposlanik u Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Žestoke borbe u Kijevu, rakete ispaljene na Ukrajinu iz Crnog mora, Zelenskij poručuje: 'Treba mi municija, a ne prijevoz'

Image
UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Žestoke borbe u Kijevu, rakete ispaljene na Ukrajinu iz Crnog mora, Zelenskij poručuje: 'Treba mi municija, a ne prijevoz'

Najjače vojnikovo oružje

"Nemaju ni približno toliko oružja ni tenkova, ali Ukrajinci su naoružani voljom i hrabrošću. Baš kao što je bila i hrvatska vojska. A to je vojnikovo najvažnije oružje", kaže umirovljeni brigadir i legendarni komandos Bruno Zorica Zulu, koji je prije četiri godine bio u Ukrajini i educirao njihove specijalce.

"To je jedna hrabrost kao što je bila i kod nas 91. Ratovat će se bez obzira na tehničku premoć, ratovat će se konvencionalnim oružjem. Ukrajina ima ga dovoljno, da naoruža 2 milijuna dobrovoljaca. Taj rat Rusija ne može dobiti“, rekao je Zorica Zulu, umirovljeni brigadir Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baš kao što nije mogla ni Srbija protiv naroda koji se borio za svoj opstanak. Tu sličnost s hrvatskom prošlošću vide branitelji, povjesničari, analitičari, ali i ministar obrane.

"Unatoč tome što smo imali značajnije brojnijeg neprijatelja, tehnički opremljenijeg neprijatelja, želja Hrvata za stvaranjem hrvatske države je bila puno veća od tehnike. SSSR je definitivno nešto što Rusija nije prihvatila, tako da još jednom podrška cijeloj Ukrajini“, izjavio je Mario Banožić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška Ukrajini i iz Vukovara, vodotoranj u bojama države koja nas je priznala među prvima i čija je pomoć za vrijeme rata bila velika. Jer, dok su drugi stavili embargo, Ukrajinci su nam pomogli naoružati se.

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo