Dolaskom hladnijeg vremena i nižih temperatura raste potreba za grijanjem. Zbog grijanja u stambenim, poslovnim i gospodarskim prostorima, sve je veća zabrinutost zbog opasnosti od požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom, piše Danas.hr.
"Korištenje neispravnih ili neodrživih plinskih trošila i dimnjaka može imati smrtnu posljedicu za ukućane koji često nisu ni svjesni da se nalaze u životnoj opasnosti", objavila je Policijska uprava zagrebačka.
Na svojim su stranicama s građanima podijelili jednostavne, ali ključne savjete i preporuke za manje tragičnih događaja, ali i za što manje poteškoća u sezoni grijanja.
Savjetuju građanima da redovno prozračuju prostorije poput kuhinja, kupaonica, kotlovnica, garaža te sve ostale prostorije gdje se koriste razna plinska trošila ili peći za grijanje. Napominju građanima da se izbjegavaju ključanje kupaonice ako koriste plinski bojler, da bi im se brže moglo pomoći u slučaju trovanja.
Kada pozvati dimnjačara?
Ističu da je obavezno barem jednom godišnje angažirati ovlaštenom dimnjačara da pregleda dimnjak, a instalaciju bojlera, peći, štednjaka i ostalih trošila, pišu, treba prepustiti isključivo ovlaštenim stručnjacima.
Stara atmosferska plinska trošila treba mijenjati za nova, koja su sigurnija za uporabu, ali i redovito servisirati svoje kućanske aparate koji rade na plin. Stručnu osobu treba angažirati i kada je u pitanju postavljanje detektora ugljičnog monoksida.
Pozvati dimnjačara treba pozvati u ovim slučajevima: ako dimnjak "ne vuče" dobro, ako se urušava ili je u njega nešto upalo, ako se vlaže glatke površine u prostoriji i ako se u prostoriji osjećaju neuobičajeni mirisi.
POGLEDAJTE VIDEO: O trovanjima zbog nape i bojlera: 'Česti su slučaj, oko 95 posto je neispravnih propusnih dimnjaka u Hrvatskoj'