RASTE BROJ NAPADA NA STRANCE: /

Budi se "mračna strana" Njemačke

Image
Foto: AFP, UWE ZUCCHI

U dočeku izbjeglica u Njemačku i političari i mediji ističu kako je ova zemlja spremna suočiti se s tim izazovom.

28.12.2015.
11:01
AFP, UWE ZUCCHI
VOYO logo

Niti ovi blagdani nisu prošli bez napada na utočišta gdje su ili je planirano da budu smještene izbjeglice. Tako je zapaljeno gradilište utočišta u Gmündu u pokrajini Baden-Württembergu, napadnuta su dva utočišta u pokrajini Saskoj i u Dresdenu, a zapaljene su i dvije kuće u bavarskom Wallersteinu u kojoj žive osobe stranog porijekla. Sve to samo u ovim danima Božića, dakle zapravo blagdana mira i ljubavi prema bližnjima, piše Deutsche Welle.

850 napada izbjegličke kampove

Usprkos nebrojenih primjera požrtvovnog prihvata izbjeglica, pokrajinskim ministrima unutrašnjih poslova je jasno kako je sve snažnija i ona druga, mračna strana ove zemlje. Broj napada izuzetno raste i tako je do sredine prosinca zabilježeno 850 napada na utočišta gdje su smještene izbjeglice - četiri puta više nego prošle godine. Doduše, ove godine je došlo mnogo više izbjeglica nego prošle, ali baš svaki napad je jedan previše. A u pokrajini Sjevernoj Vestfaliji i Porajnju je broj narastao za gotovo šest puta, na 187. To je razvoj kojeg tamošnji pokrajinski ministar unutrašnjih poslova Ralf Jäger (SPD) smatra"dubokom sramotom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno raste i broj slučajeva nasilja uzrokovanih mržnjom prema strancima i u proteklih pet godina je porastao za 50%. Po izvješćima ministara, doslovce svakog dana negdje u Njemačkoj netko bude žrtvom napada zato jer je stranac: do početka listopada bilo je zabilježeno 389 takvih napada s 300 ozlijeđenih.

Image
MERKEL: /

Izbjeglice treba što prije integrirati u društvo

Image
MERKEL: /

Izbjeglice treba što prije integrirati u društvo

"Ekstremisti čekaju da im sami dođu"

Sve su to brojke koje i ministrima unutrašnjih poslova i zaštitnicima ustavnog poretka ne daju mira. Doduše, već deset godina se može primijetiti "polagana radikalizacija" među ekstremnom desnicom - ali i ljevicom, a tu su i nogometni navijači kojima sve manje treba da izazovu nered, upozorava ministar pokrajine Mecklenburg Vorpommern Lorenz Caffier (CDU). Ali i on misli da je ovaj dolazak izbjeglica još više spustio granicu gdje su takvi ekstremisti spremni i na nasilje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nasilje na internetu

Ministar pokrajine Baden-Württemberg Reinhold Gall (SPD) upozorava da je sve više mržnje i na stranicama interneta gdje se također sve češće poziva na nasilje. Na sjeveru Njemačke, u pokrajini Schleswig Holstein Dieter Büddefeld iz tamošnje Službe za zaštitu ustavnog poretka tvrdi kako postoji tek umjereni porast broja ekstremnih desničara, ali kako ima dojam da "sada samo sjede i čekaju i uvjereni su kako će im ta tema izbjeglica dovesti nove pristaše sama od sebe."

To je mišljenje i ministara unutrašnjih poslova svih 16 njemačkih pokrajina: krajnja desnica bi lako mogla ojačati zbog sve više izbjeglica u ovoj zemlji. Već se vidi kako se ekstremističke parole i poruke pokušavaju proširiti među građanima koji inače spadaju u politički centar, ali koji se osjećaju nesigurnima zbog tolikog broja stranaca koji dolaze preko granice.

Istok zemlje najkritičniji

Makar slučajeva nasilja i napada ima u čitavoj zemlji, istok - odnosno pokrajine bivše Istočne Njemačke su i dalje prostor gdje se osobito lako šire parole i poruke ekstremne desnice. Samo u pokrajini Saskoj policija i nadležne službe imaju evidentirano više od 2.500 osoba koje se mogu smatrati ekstremnim desničarima, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo