"Mi smo na klubu razgovarali načelno, nikakav stav nismo donijeli, a sada ćemo ponovo razgovarati u novonastalim okolnostima. Mislim da bi vlada koju bi podupro i HNS bila vlada centra koja bi mogla jamčiti stabilnost – kazao je Radin. Isto misli i SDSS-ov Milorad Pupovac, koji je od samog izlaska Mosta iz Vlade podržavao namjeru premijera Andreja Plenkovića da okupi novu saborsku većinu.
"Odluka HNS-a mogla bi imati veliki učinak na promjenu političke klime u zemlji, da se stvori politička stabilnost i da se Vlada okrene prema rješavanju onoga što je za ovu zemlju ključno", rekao je Pupovac.
Plenković i HNS ne mogu računati na potporu svih manjina
Očekuje da će danas početi konzultacije oko nove većine i odnosa u Vladi, kao i da će u Vladi participirati nacionalne manjine, a na kojoj razini tek će se, kaže, vidjeti. Nezavisni zastupnik Marin Škibola, koji je prije mjesec dana digao ruku za imenovanje Gordana Jandrokovića predsjednikom Sabora, poručio je kako ne planira podržavati nove ministre ni biti dio većine, i u tom se stavu, kaže, ništa nije promijenilo.
Plenković više ne može računati ni na potporu nezavisne Brune Esih, koja kaže kako nakon dogovora s HNS-om, nikada ne bi mogla biti dio te većine.
"Moji kolege s kojima osnivam stranku i ja bismo bili prirodni partneri HDZ-a, posebice kad se zna da smo bili dojučerašnji članovi njihova Kluba, no ne dolazi u obzir da budem u istoj grupi s HNS-om", poručila je Esih dok je nešto oprezniji u izjavama bio nezavisni Željko Glasnović. "Ja sam potpisao neke papire i ne mogu sada ništa govoriti na temelju 'rekla-kazala'. Nitko me još uvijek nije zvao", rekao je Glasnović.