Dva mjeseca od predstavljanja projekta hotela na šetnici uz obalu, pa čak i raspada gradske koalicije, Pula će referendumom odlučivati o novoj vizuri grada. Jesu li građani spremni prepustiti Lungomare investitoru doznala je naša Petra Fabian Kapov.
Ovo je Lungomare. Omiljeno mjesto Puljana. Šetača, rekreativaca, kupača. Šokirala ih je vijest da je dio omiljene šume i plaža nečije privatno, a ne državno vlasništvo i da bi se njihova namjena mogla izmijeniti.
Aleksej Orel iz građanske inicijative: "Nalazimo se na čestici koja je unutar trim staze koja je u privatnom vlasništvu, investitor današnji je to procijenio sam sebi i kupio za nula kuna. Ona je trenutno urbanizirana, upisane osobe hotel Valkane. Na ovom mjestu je moguća izgradnja plažnog objekta u šumi od 450 metara kvadratnih."
Za plažni objekt, ističe Orel, postoji pripadajuće koncesijsko odobrenje: "Kad dobijete koncesiju, onda možete staviti ležaljku, možete iznajmiti brod možete za što ste već dobili a kod koncesijskih odobrenja možete raditi što god vas je volja."
Potencijalno, tvrdi Orel, ova plaža može izgledati potpuno drugačije, a građani bi se na njoj, kaže, mogli osjećati "suvišno". Još jedna urbanizirana čestica od 250 četvornih metara krije se sto metara niže.
Poznato pulsko šetalište Lungomare proteže se od gradskog kupališta Valkane preko Gortanove uvale do kupališta Valsaline. S jedne strane more s druge strane šuma. Svakodnevno ovdje prođe na stotine građana jedni od njih strašno se boje da ne ostanu bez ovog dijela grada dok drugi u investicijama vide nove prilike.
Marko smatra: "Šuma od nula kuna, bezobrazluk, teška prevara, kriminal, to je sve."
Orel pak kaže: "Namjene prostora su se dogodile, i to skrivene iz očiju javnosti usred turističke sezone, s nula primjedbi građana, s nula spoznaja građana. Evo dogodilo se da smo mi kao građani sve to skupa saznali."
Saznanje ih je natjeralo na jedinu pravnu moguću borbu. Skupljanje potpisa koje je građanima osiguralo izlazak na referendum.
Cijeli prilog pogledajte ovdje: