PRAVOBRANITELJICA JE OGORČENA / 'Presuda u slučaju smrti djevojčice Madine je pljuska hrvatskim institucijama. Pratit ćemo izvršenje presude...'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, komentirala je presudu Europskog suda za ljudska prava protiv Hrvatske u slučaju smrti djevojčice Madine

19.11.2021.
17:53
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Pučka pravobraniteljica, Tena Šimonović Einwalter oštro je komentirala presudu Europskog suda za ljudska prava u slučaju smrti šestogodišnje afganistanske djevojčice Madine Hussiny. Presudom je Hrvatska proglašena krivom za niz kršenja ljudskih prava, a dužna je i isplatiti odštetu.

“Ovo je pljuska brojnim institucijama u Hrvatskoj, to se moglo izbjeći”, rekla je Tena Šimonović Einwalter za N1 i dodala: “Presudu treba gledati kao priliku za jačanje vladavine prava. Našli su povredu brojnih ljudskih prava u ovoj presudi. Značajna je za jačanje za zaštitu ljudskih prava, ali i migracijsku politiku općenito. Bit će važno pratiti njezinu provedbu, njezin je značaj širi i odnosit će se i na druge članice EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRAVDA ZA MADINU /

Hrvatska je prekršila nekoliko europskih konvencija: Obitelji poginule djevojčice moraju isplatiti 56.700 €

Image
PRAVDA ZA MADINU /

Hrvatska je prekršila nekoliko europskih konvencija: Obitelji poginule djevojčice moraju isplatiti 56.700 €

Kao institucija smo od početka uključeni u ovaj predmet i na mnoge od ovih pitanja smo već ukazivali. Zato je važno da se moglo izbjeći da se ovo dogodi na međunarodnoj razini, trebali smo biti učinkovitiji na lokalnim razinama. Pitanje je rada policije, DORH-a, pravosuđa… Među ostalim način učinkovitosti provođenja istrage, omogućavanje slobode kretanja obitelji, pritiska kojem su bile izložene organizacije civilnog društva i za održavanje vladavine prava važno je iz ovoga izvući lekciju. Sud je u ovoj presudi bio iznimno jasan za razliku od nekih drugih koje nije tako lako čitati", istaknula je pravobraniteljica.

Garancija promjene u praksi

Presuda s europske razine, ističe, ipak jamči da se nešto u sudskoj praksi mora promijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za razliku od drugih mehanizama Europski sud za ljudska prava donosi pravno obvezujuće odluke. Ključan je mehanizam izvršenja i tu kao nacionalna institucija za ljudska prava imamo prava podnesaka sudu oko izvršenja presuda. Sigurno ćemo pratiti izvršenje presude, ono se ne odnosi samo na postupanje u konkretnom slučaju. Pitanje je praćenja kako će RH primijeniti pravne standarde iz ove presude u drugim slučajevima, pa i u slučaju snimke nasilja nad migrantima na granici. Zato je ova presuda ekstremno značajna jer ima potencijal dovesti do korjenitih promjena", poručila je Šimonović Einwalter.

Potreban je nadzor

Političku odgovornost pravobraniteljica nije htjela komentirati: “Ne bih se očitovala o tome. Kao što je rekao Europski sud za ljudska prava, od toga bježanja nema i zato ćemo raditi dalje na tome da se odluka izvrši i dovede do promjena u sustavu. Hrvatska je napravila velik korak unaprijed s uspostavom Povjerenstva za nadzor policijskih pritužbi, imamo sustav unutarnje kontrole, našu instituciju… Presuda je pokazala da je potreban bolji nadzor", naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnula se i na reakciju s Ustavnog suda, čiji je predsjednik Miroslav Šeparović poručio da će ugraditi stajališta iz ove presude u svoje odluke. “Ta tvrdnja stoji, ali znamo tko je iznad koga u vertikali, a Europski sud za ljudska prava odlučuje nakon Ustavnog suda", zaključila je pučka pravobraniteljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo