Europski sud za ljudska prava presudio je da je Republika Hrvatska u slučaju smrti 6-godišnje afganistanske djevojčice Madine Hussiny prekršila odredbe Međunarodne konvencije o ljudskim pravima, koje se odnose na pravo na život te zabranu nečovječnog i ponižavajućeg postupanja. Presuda je donesena u četvrtak, a danas se o njoj oglasio i Ustavni sud.
Ustavni sud prihvatio presudu
“Ustavni sud rješava, između ostalog, ustavne tužbe zbog povrede ljudskih prava i temeljnih sloboda propisanih Ustavom i svoja stajališta izražava u svojim presudama i rješenjima koja su obvezatna i koja je dužna poštivati svaka pravna i fizička osoba.
Europski sud za ljudska prava utvrđuje odgovornost države za povrede konvencijskih prava propisanih Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i sloboda. Nije ništa neobično da se stajališta Ustavnih sudova država članica Vijeća Europe i Europskog suda za ljudska prava u pojedinim slučajevima razlikuju.
Ustavni sud Republike Hrvatske uvažava i prihvaća stajališta Europskog suda za ljudska prava iznijeta u njegovim konačnim odlukama te ih ugrađuje u svoje odluke i rješenja, pa će tako biti i u konkretnom slučaju”, poručio je za N1 predsjednik Ustavnog suda, Miroslav Šeparović.
Prekršen niz prava
U presudi Europskog suda za ljudska prava stoji da je sedmeročlano sudsko vijeće gotovo jednoglasno utvrdilo da je došlo do kršenja prava na život Madine Hussiny, nehumanog i ponižavajućeg tretmana, a povrijeđeno joj je i pravo na sigurnost i slobodu. Kod ostatka obitelji Hussiny prekršeno je i pravo na individualni zahtjev, pošto su njena majka i petero braće i sestara kolektivno izbačeni, što je posebno zabranjeno Međunarodne konvencije o ljudskim pravima.
"Slučaj se odnosio na smrt šestogodišnje djevojčice iz Afganistana, MAD.H., koju je udario vlak nakon što su joj hrvatski službenici navodno oduzeli priliku da zatraži azil i naredili joj da se vrati u Srbiju slijedeći željezničku prugu. Također se djelomično odnosio na zadržavanje (u pritvoru) podnositelja tijekom njihovog traženja međunarodne zaštite. Sud je dodatno zaključio da je istraga u smrt djevojčice bila neučinkovita, da su djeca podnositelja tijekom zadržavanja trpjela loš tretman i da se odluke oko zadržavanja podnositelja nisu rješavale temeljito. Također, Sud drži da su neki od podnositelja bili kolektivno izbačeni iz Hrvatske i da je država sprječavala efikasno ostvarivanje prava podnositelja na individualnu prijavu tako što im je, među ostalim, ograničavala pristup odvjetniku”, stoji u presudi ESLJP-a, kojom će hrvatska obitelji morati isplatiti 40.000 eura odštete i 16.700 eura sudskih troškova.
Humanitarci traže ostavke
Centar za mirovne studije (CMS) i udruga Are You Syrious u petak su izvijestili kako će zatražiti ostavku ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, ravnatelja policije Nikole Miline i drugih zbog presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju smrti Madine Hussiny. Europski sud za ljudska prava objavio je u četvrtak da je istraga o smrti afganistanske djevojčice, koja je poginula u naletu vlaka na hrvatskoj-srpskoj granici, bila neučinkovita i odredio da Hrvatska njezinoj obitelji mora platiti 40.000 eura odštete i 16.700 eura sudskih troškova.
"Ovo nije sramota samo za MUP ili policiju, ovo je sramota za Hrvatsku, sve nas građane, a posebice za Vladu. Od premijera Plenkovića očekujemo hitnu smjenu odgovornih za smrt djeteta na našim granicama zbog postupaka institucija koje mi građani financiramo", rekla je Sara Kekuš iz CMS-a na Markovu trgu. "Osim žurnog pronalaska i sankcioniranja izravnih počinitelja, po zapovjednoj odgovornosti tražimo hitnu smjenu glavnog ravnatelja policije Nikole Miline te načelnika Uprave za granicu i pomoćnika glavnog ravnatelja Zorana Ničena", naglasila je Kekuš.
'Ključni dokaz je nestao'
Zbog političke odgovornosti također traže od premijera Andreja Plenkovića smjenu ministra Božinovića i državne tajnice Terezije Gras zbog uključenosti u pritiske na branitelje ljudskih prava te blokiranje međunarodnih neovisnih istraga. Istaknula je kako je EU Sud za ljudska prava krajnja instanca kad se govori o zaštiti ljudskih prava te kako je obitelj Hussiny tražila pravdu i u Hrvatskoj, ali je od institucija nije dobila.
"Kaznena prijava je odbačena jer je Državno odvjetništvo poklonilo svoje povjerenje MUP-u, umjesto da ispita dokaze i uvaži svjedočanstva žrtava i svjedoka. Istovremeno, snimke termovizijskih kamera kao ključni dokaz kojim je policija raspolagala misteriozno su nestale", navela je Kekuš.
Upozorila je kako Ustavni sud prepoznaje povredu prava na azil i izlaganje riziku od mučenja i nečovječnog ponašanja, ali da je propustio utvrditi povrede koje jučerašnja presuda potvrđuje.
"Presuda Suda dokazuje da je MUP lagao kad je tvrdio da policija nije uzrokovala Madininu smrt. Dokazuje da je MUP lagao da se nezakonito protjerivanje obitelji nije dogodilo, a da Madina i njezina obitelj nikada nisu niti bili na hrvatskom teritoriju", navodi Kekuš.
Zastrašivanje udruga
Dodala je kako su istodobno ministar Božinović i MUP "pokušavali zastrašiti članove CMS-a i Are You Syrious šireći o njima lažne vijesti, tvrdeći da pomažu izbjeglicama u nezakonitom prelasku granice".
"Osim nas, MUP je pokušavao vršiti pritisak i onemogućavati u obavljanju odvjetničkog posla i odvjetnicu obitelji Sanju Bezbradica Jelavić, uskraćujući joj pristup njenim strankama i dovodeći u pitanje valjanost punomoći koju je dala Madina obitelj", naglasila je Kekuš.
Pravnica CMS-a Antonija Pindulić rekla je da je Sud zaključio da je Hrvatska usred noći kolektivno protjerala majku i njezino šestero djece s područja Hrvatske izvan bilo kakvog zakonski propisanog okvira i ne uzimajući u obzir njihove pojedinačne slučajeve. Istaknula je i da je Sud ujedno utvrdio da Hrvatska nije provela učinkovitu istragu o okolnostima koje su dovele do smrti šestogodišnjakinje, a time je povrijedila pravo na život Madine.
Tajana Tadić iz udruge Are You Syrious naglasila je kako ova presuda ne smije ostati samo na tome da Hrvatska iz državnog proračuna plati 40.000 eura naknade štete Madininoj obitelji. Podsjetila je da u presudi također stoji da su njihovi volonteri bili zastrašivani i sudski gonjeni zbog podrške obitelji Hussiny.
"Želimo podsjetiti da se na Visokom prekršajnom sudu još uvijek nalazi slučaj našeg volontera Dragana Umičevića koji je lažno optužen da je pomogao obitelji nezakonito priječi granicu iz Hrvatske u Srbiju, a sve sa ciljem da nas se zastraši i ušutka", kazala je Tadić.
Rekla je i da ih je policija - kada su htjeli o tome javno govoriti - pozivala na obavijesne razgovore točno u vrijeme tih konferencija za medije. "Zbog svih žrtava na našim granicama, zbog ljudi koji su na njoj umrli, kao i zbog svih aktivista koje se zastrašuje kako bi o tome šutjeli, vrijeme je da se pravdi privedu i oni koji to nasilje omogućuju i zataškavaju, a ta odgovornost mora se tražiti u vrhu MUP-a", zaključila je Tadić.