Tragedija koja se dogodila u zagrebačkom Prečkom, kada je 19-godišnjak nožem napao učiteljicu i djecu, postavlja važno pitanje o postupanjima prema osobama s teškim psihičkim oboljenjima. Mladić, koji je imao povijest psihijatrijskih problema i pokušaja suicida, bio je pod liječničkim nadzorom, no očito nije bio dovoljno učinkovito zbrinut.
Slobodna Dalmacija razgovarala je s doktorom Ivanom Urlićem, psihijatrom i dugogodišnjim šefom Odjela za liječenje akutnih psihotičnih poremećaja na Klinici za psihijatriju KBC-a Split.
Prema riječima dr. Ivana Urlića "liječnik ima medicinske parametre prema kojima prosuđuje i može preporučiti način liječenja. Pitanje je odluke pacijenta da to i prihvati.
"U slučajevima kada osoba predstavlja prijetnju sebi ili drugima, liječnik može zadržati pacijenta u bolnici 24 sata na opservaciji, a ako dođe do agresivnog čina, uključuje se i sud te se može odlučiti na prisilnu hospitalizaciju", objašnjava doktor.
Slučaj u Prečkom
Dr. Urlić objašnjava da su postupci u liječenju često komplicirani.
"Doktor mu je očito predložio da dolazi barem u dnevnu bolnicu, kako preko dana ne bi bio prepušten svojim doživljavanjima, halucinacijama, patološkim pa i opsesivnim mislima. To se u ovom slučaju nije pokazalo dovoljno efikasnim."
Dodaje da je sad važno utvrditi što će pacijent u ovom slučaju počinitelj reći. Dosad je poznato da se radi o teško bolesnoj osobi koja je već pokušala suicid prije godinu dana.
"Osoba je očito izrazito teško psihički oštećena, a po svemu sudeći se nalazila i u dodatnoj krizi", kaže liječnik.
On smatra da su u liječenju iznimno važna psihologijska testiranja koja mogu ukazati na određene tendencije.
"Osobno najčešće zajedno s pacijentom čitam rezultate tog testiranja jer želim vidjeti koliko oni razumiju pojedine izraze i formulacije. Danas svi trče doktoru Googleu i tamo se informiraju o svemu, i to je u redu, no to istodobno ne znači da trebamo izostaviti i ovo razložno razumijevanje", upozorava dr. Urlić.
Za dugoročno liječenje, psihijatrijske ustanove, poput onih na Ugljanu i Rabu, mogu pružiti potrebnu skrb, a terapije mogu trajati mjesecima ili čak godinama.
Dr. Urlić također naglašava važnost uključivanja pacijenta u društvo nakon izlaska iz bolnice.
"Važno je da netko organizira takve skupine, u kojima se neće govoriti samo o onom što osoba nije sposobna napraviti, nego i o onom što može napraviti."
POGLEDAJTE VIDEO: Je li ubojica (19) trebao biti na liječenju i koja je pozadina sumanutog napada?