Premda su karantena i potresi iza nas, valja se zapitati kako je to utjecalo na naše zdravlje. Mnogi građani Zagreba žale su da su psihički nastradali pa Zagrepčanin Domagoj za RTL kaže: "Ja sam sigurno od potresa ostario negdje tri godine, mentalno, ali neću se uzrujavati oko toga."
Što se karantene tiče, navike građana su se promijenile, što zaključuju i na splitskoj Medicini nakon ankete u kojoj su sudjelovale 3.000 građana. Rezultate istraživanja iznijeli su na konferenciji u sklopu hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije kojoj je cilj potaknuti istraživanja te povećati inovacije za upravljanje zdravljem i dobrobiti starenja stanovništva.
'Očekujemo porast zloćudnih bolesti kao za vrijeme Domovinskog rata'
"Nesanica je otprilike na 10 do 11 posto u općoj populaciji u Hrvatskoj, a za vrijeme karantene taj udio je bio udvostručen. Tako da imamo novih oko 10 posto ljudi koji su iskusili nesanicu, a da je nisu imali prije", rekao je Zoran Đogaš, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
RTL prenosi da je prodekan zagrebačkog Medicinskog fakulteta, Davor Ježek, rekao da oni očekuju da će imati, kao i tijekom Domovinskog rata, porast čak i nekih zloćudnih bolesti. Kako navodi Ježek, očekuju i neurološke bolesti te porast anksioznosti.
Ima i pozitivnih strana korona-krize
Ipak, nije sve tako crno jer je korona-kriza mnogim građanima donijela i nešto pozitivno.
"Možda je ova situacija s covidom otrijeznila ljude, da se fokusiraju više na sebe, na svoje misli, na svoje možda neke prioritetnije stvari u životu jer prije toga smo svi bezglavo jurili, posao - kuća - posao, ambicije, novac i tako dalje", smatra Zagrepčanka Marijana.
U cijeloj ovoj situaciji valja usporiti i ne prestrog prema sebi jer tako ćemo najlakše dogurati do starosti.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.