Od ponoći su na snazi ograničene cijene devet prehrambenih proizvoda, pa su nas jutros dočekali jeftiniji šećer, ulje, brašno, mlijeko, svinjsko, pileće i miješano mljeveno meso.
Cijene su u prosjeku 30 posto niže i tako će ostati iduća tri mjeseca. No, trgovci negoduju. Sve se, kažu, prelomilo preko njihovih leđa. Dio odgovara ograničavanjem količine šećera koju možete kupiti pa smo provjerili što kažu ostali poduzetnici, a što građani.
Zlatko Bartlović govori: "U svakom slučaju pomažu mjere na ove plaće koje danas imamo".
Ivan Bolčević je kupio cijeli paket mlijeka i šećera. Uštedio je 45 kuna. "Inače toga dosta trošimo pa će pomoći, ima tu unučadi i djece", kaže.
I dok građani odobravaju, trgovci s mjerama nisu sretni. Neki su čak ograničili količine šećera i ulja koje se mogu kupiti.
"S jedne strane marže su smanjene na minimum u nekim slučajevima i negativne i bez obzira na odluku vlade o zamrzavanju cijena električne energije nama će biti 3 puta veća cijena nego lani, a za plin još nemamo podatke. Nama je struja 20 milijuna kuna na godišnjoj razini", ističe Damir Celčić, direktor prodaje trgovačkog lanca.
Ograničene cijene električne energije nekima će ipak pomoći. U jednom splitskom restoranu računaju da će upasti u razred s nižom tarifom. I da će s 13 000 kuna, koliki im je bio zadnji račun za struju, pasti na duplo manje.
"Podigli smo cijene za 30 posto pa očekujemo da ćemo ih smanjiti. Nadam se da ćemo to moći ostvariti", kaže vlasnica restorana Jelena Tabak.
Sanja Amižić vodi frizerski salon. Njezin račun za struju s 1000 kuna narastao je na 2200. Mora paziti koliko troši da joj račun bude manji.
"Kad dođe zima moram klimu upaliti da mušteriji ne bude hladno, ne znam koliko ću moći, jako puno mojih kolegica je počelo zatvarati jednu smjenu", ističe.
Posljednje tri godine vlasnik pekare u Zagrebu, Azgan Qenaj nije dizao cijene kruha, no ove, s tom računicom, više nije mogao.
"Daj bože da se vrati ona cijena koja je bila prije. Ovo je stvarno preskupo", kaže.
Preskupo njemu, preskupo ljudima. U posljednje vrijeme prestao je i računati sve svoje ulazne troškove.
"Više ne brojimo. Svaki mjesec ili 15 dana su nove cijene i to je ludilo, Vlada može napraviti da nam bude jeftiniji život", smatra.
Mogu li mu vladine mjere pomoći i koliko još nije izračunao. Smanje li mu se troškovi, kaže, smanjit će i cijenu kruha.