U Zagrebu se na Markovom trgu okupilo petstotinjak radnika, naoružanih zviždaljkama i transparentima, s porukama: "U Ježića su kratke noge", "Pipl mast trast as, ako nisam uz vas nek mi padne zadnja vlas", "Dosta nam je volontiranja", "Gospodo ministri, da'l imate miran san?" i "Plan 21 - svi u masovnu grobnicu, to je jeftino". Vođe prosvjeda su nakon dolaska na Markov trg ušli u Banske dvore, ali su izašli iz zgrade malo prije 12 sati - kažu, nitko ih od vladajućih nije primio.
Jedan od vođa prosvjeda okupljenima je kazao kako ih u Vladi nitko nije primio: premijer Milanović je, kazali su mu, zauzet. Nazvao je telefonom i ministra financija Slavka Linića, a ovaj mu je kazao da je ljut jer ga neopravdano optužuju i spustio mu slušalicu, ispričao je okupljenima.
http://www.youtube.com/embed/JSqZPAB8hGg Video: Franjo Tot
Plan B - nakratko blokirali promet Ilicom
Potom su vođe prosvjeda službeno proglasili prosvjed gotovim, te najavili da prelaze na 'plan B' - odnosno da idu na križanje Ilice i Franskopanske ulice. Jedna delegacija otišla je u Ministarstvo gospodarstva u Vukovarsku ulicu, odakle su ih pozvali na razgovor. Ostali prosvjednici su došli na križanje Ilice i Frankopanske, gdje su prelazili preko pješačkih prijelaza i tako blokirali promet. Na križanje je stigla i interventna policija, njih 20 do 30 policajaca, koji su nakon nekog vremena uspjeli osigurati djelomično odvijanje prometa - ali prosvjednici su se potom preselili par metara dalje i na drugom pješakom prijelazu, u Ilici, opet blokirali promet.
ZET je zato nakratko preusmjerio tramvajske linije, ali je promet do 13.20 sati ponovno uspostavljen. Povorka radnika se u međuvremenu uputila na Trg bana Jelačića, pozivajući građane da im se pridruže u mirnom prosvjedu 'jer se ovo sutra može dogoditi i njima'. S Trga je povorka radnika produžila do Trga burze, odnosno do Draškovićeve ulice gdje su opet blokirali promet, nakon čega su se uputili ispred prostorija SDP-a uz poruku: 'Došli smo da se malo bolje upoznamo''. Stotinjak prosvjednici su došli i pred prostorije HDZ-a na Trgu žrtava fašizma, gdje skandiraju "lopovi, lopovi!". Od tamo su krenuli u Zvonimirovu ulicu, u kojoj su opet blokirali promet šetajući preko pješakog prijelaza. Stali su i ispred HZZ-a, a vjerojatno će se uputiti pred Ministarstvo gospodarstva.
'Spremni smo na štrajk glađu'
"Ne idemo mi u Europu, idemo u konc-logor, a i tamo bi bilo bolje jer tamo daju hranu, a ovdje ćemo umrijet od gladi", kazao je jedan od prosvjednika novinaru Danas.hr-a, dok su prosvjednici čekali da vođe prosvjeda izađu iz Banskih dvora.
Ranije je Bojan Kovačić, bivši radnik i osnivač Stožera za obranu DIOKI-ja, kazao da 60-tak radnika razmišlja i o javnom štrajku glađu na zgradi uprave. "Prodao sam sve što sam imao; dionice HT-a, obiteljsko zlato, u minusu sam do zadnje lipe, pomagala mi je rodbina, i radio sam na crno. To ne skrivam jer sam od nečega morao preživjeti", kazao je Kovačić za Soundset radio.
Povukao se i odnio pet milijuna eura državnih jamstava
Podsjetimo, turski investitor Čališkan se povukao se iz DINA-e i sa sobom odnio pet milijuna eura državnih jamstava. Ministar financija Slavko Linić rekao je nakon toga kako je teško očekivati opstanak DINA-e, a ranije je najavio tužbu pred domaćim pravosuđem protiv Turaka.
"Ministarstvo financija već je pripremilo tužbu, ne samo za iznos jamstva već i za neisplaćene plaće i štetu koju je pretrpjela jedinica lokalne samouprave", rekao je Linić. Za radnike DINA-e stečaj ne dolazi u obzir, kažu prosvjednici.