PROPAST DOMAĆE INDUSTRIJE ŠEĆERA; U 8 godina ostali bez pola proizvodnje: /

Uložili više od milijardu kuna i izgubili gotovo sve

Image

Čelnici Hrvatske industrije šećera u osječkoj šećerani namjeravaju zadržati tridesetak radnika u silosu i pogonima pakirnice,

18.2.2021.
13:53
VOYO logo

Godine 1906. u Tvornici šećera Osijek odrađena je prva kampanja prerade šećerne repe. Prošlojesenska je, čini se, bila i posljednja. Brojni su radnici tvornice, koja je u svoje najbolje doba zapošljavala 3000 ljudi, u tišini već potpisali odluku o osobno uvjetovanom otkazu. Tako je njih dvjestotinjak tiho zatvorilo vrata pretposljednje šećerane u Hrvatskoj.

"Potpisao sam ga pod jednim laganim pritiskom. Da nisam, prošao bih puno lošije. U odluci piše da nam ne mogu ponuditi drugo radno mjesto, jer kao nismo osposobljeni, iako sam u ovoj tvornici radio sam na svim strojevima i u svim pogonima, za što sam i obučen. No, oni su čvrsto odlučili zatvoriti tvornicu, politika ih na tom putu ne ometa, kao ni sindikati i na kraju smo ostali prepušteni sami sebi. U takvim uvjetima, uzeo sam što mi je ponuđeno, ali nije mi nimalo lako zbog toga", rekao je Jutarnjem jedan, sada već bivši radnik šećerane. Njemu su, kao i svim drugima ponudili 3000 kuna po godini radnog staža u šećerani te četiri bruto plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavak je to gašenja proizvodnje šećera u Hrvatskoj. U svibnju prošle godine ugašena je proizvodnja i u virovitičkom Viru. Sveukupnu proizvodnju kontroliraju dva čovjeka, Marko Pipunić, koji je vlasnik Žito grupe i osječke šećerane, ali i županjske Sladorane te Marinko Zadro, koji je držao Viro. Obojica su se udružila 2019. u tvrtku Hrvatska industrija šećera, kako bi pokušali spasiti sve težu i neisplativiju proizvodnju.

Image
'RADNICI SU ŠAPTOM OTIŠLI': /

Nakon 114 godina tradicije, čini se da je i osječka šećerana pred gašenjem

Image
'RADNICI SU ŠAPTOM OTIŠLI': /

Nakon 114 godina tradicije, čini se da je i osječka šećerana pred gašenjem

Ukidanje kvota ukinulo proizvodnju

Naime, domaće su šećerane pogođene odlukom Europske unije iz 2017. da ukine proizvodne kvote. Time je došlo do hiperprodukcije i pada cijena šećera. O stanju u domaćoj proizvodnji dovoljno je iznijeti samo tri podatka. Naime, 2013. smo imali 20.000 hektara zasijane šećerne repe, s kojih je otkupljeno 1.050.715 tona te biljke, a njenom je preradom tada proizvedeno 273.175 tona šećera. Ove je godine zasijano svega 11.000 hektara, s kojih je dobiveno 700.000 tona šećerne repe, odnosno 125.897 tona šećera. Od 2013. do 2020. proizvodnja šećera u Hrvatskoj smanjena je za 54 posto, a šećerne repe za 33 posto, dok su površine pod repom smanjene za čak 46 posto. Nije ni čudo, što je proizvodnja spala na županjsku Sladoranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već u prošloj godini imali smo problema s ugovorenim hektarima. Tih 10.500 u Hrvatskoj, od kojih su 6500 veliki proizvođači, te 1500 u Mađarskoj dostatno je samo za jednu šećeranu, ali smo uložili dodatne napore i zadržali proizvodnju u Osijeku i Županji. Nadali smo se u međuvremenu i povećanju cijene šećera i povećanju hektara, ali nismo to dočekali. Od 2014. do danas u sva tri pogona uložili smo više od milijardu kuna, a gubitak je bio gotovo milijardu kuna. Svima nam je teško, ali koliko god ovaj potez bio ružan i nepopularan, vjerujem da smo time spasili industriju šećera u Hrvatskoj", rekao je Marinko Zadro.

Neizvjesna budućnost

Županja je, prema njegovim riječima, opstala jer je "tamo proizvodnja najjeftinija". No, trudit će se zadržati barem dio proizvodnje i u Osijeku. "U Osijeku će ostati silos i pakirnica u kojima će raditi 30-ak radnika, njih 81 je potpisalo sporazumni raskid ugovora, a dobar dio ostalih željeli bismo vidjeti u Županji, jer nam ti stručnjaci trebaju. Ostali će vjerojatno nastaviti raditi u drugim tvrtkama Žito grupe", rekao je Zadro, dodavši da su otpremnine u prosjeku 100.000 kuna po radniku.

No, nije znao reći je li ovo trajno gašenje proizvodnje u Osijeku. Nije znao niti što će se dogoditi već krajem ove godine. "Ne znamo što će biti u budućnosti. Mi smo premali, a od Bruxellesa smo predaleko. Europa je svojim proizvođačima za restrukturiranje dala 5,6 milijardi eura i zato oni imaju snage preživjeti i doći s damping cijenama u Hrvatsku. Mi to nismo dobili. Čudo je da smo i do sada izdržali", rekao je i dodao kako smo bili prvi izvoznici u Europi s više od tri milijuna tona izvezenog šećera, vrijednog preko dva milijuna dolara od 2002. do 2020. te nastavio: "Na žalost danas to nije tako, a malim proizvođačima ni 1000 eura poticaja po hektaru nije zadovoljavajuće. Nama ostaje ovo što imamo, a vjerujem da s 12.000 hektara i jednom šećeranom imamo sigurnu budućnost."

U posljednje vrijeme često prozivani predsjednik Hrvatske gospodarske komore, Luka Burilović prije dolaska na tu funkciju bio je predsjednik Uprave Sladorane Županja, a 2019. na Ekonomskom fakultetu u Osijeku doktorirao je s temom "Pozicioniranje hrvatske industrije šećera na tržištu Europske unije", pri čemu su se na fakultetu pohvalili kako je "hrvatska i europska akademska zajednica bogatija za još jednog vrlo bitnog doktora znanosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"HGK je u posljednjih 20 godina jako puno učinio za industriju šećera. No, želimo li je jačati, potrebna je značajna pomoć države kroz poticajne mjere. Sama industrija i dalje mora povećavati produktivnost i jačati kooperantske odnose s proizvođačima šećerne repe kako bi se osigurala dovoljna količina sirovine koja se pokazala kao kritična karika u lancu proizvodnje šećera", savjetovao je doktor Burilović.

Neuspjelo lobiranje politike

Prošloga se ljeta slična situacija dogodila s osječkom mljekarom, nakon što je njemački Meggle najavio gašenje proizvodnje. No, lobiranjem lokalne i nacionalne politike, proizvodnja je nastavljena, a mljekaru je preuzelo Belje, odnosno Fortenova grupa. Po sličnom su receptu pokušali spasiti i šećeranu, ali prema riječima župana Ivana Anušića, nisu uspjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pokušali jesmo, ali uspjeli nismo. Za Meggle smo našli kupca, pri čemu je presudno bilo to što su već imali kooperante o kojima je ovisio nastavak rada tvornice. U slučaju šećerana situacija je teža, jer je puno poljoprivrednika odustalo od proizvodnje šećerne repe i u biti nema kooperanata, dakle nema kontinuirane proizvodnje. Tome je očito kumovala i globalna politika, a primjer za to imamo i u susjednoj Mađarskoj, gdje je također preživjela samo jedna šećerana.

Razgovarao sam s vlasnicima šećerana, ponudio pomoć, ali i gospodin Zadro i gospodin Pipunić su mi rekli da ne mogu i neće mijenjati odluku. Mi možemo samo apelirati na njih da se pobrinu za radnike, a prema informacijama koje imam iz osječke šećerane, dio će radnika prijeći u županjsku, koja ostaje kao strateška tvornica, dio će biti raspoređen u druge tvrtke Žito grupe, dio će otići u mirovinu, a nažalost i dio će završiti na birou", zaključio je Anušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo