Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić uoči sastanka rekao je da "socijalni dijalog treba njegovati ako ga hoćete imati" i da je zato u ime Liječničkog sindikata došao čuti što Vlada nudi. "Imamo čistu situaciju, ugovor u rukama, ali smo spremni sudjelovati u procesu," dodao je.
'Dolazimo u dobroj vjeri'
"Protokol o pregovaranju je poželjan ali nije nužan, no kad ga se potpiše, bitan je. Treba utvrditi predmet pregovora i nadam se da ćemo nastaviti socijalni dijalog, dolazim na pregovore u dobroj vjeri," naglasio je Babić i dodao da su to pregovori koji ne mogu završiti u jedna ili dva sata, nego se radi o procesu koji traje.
"Dolazim na sastanak , ali to ne znači da ću prihvatiti nešto što nije u interesu članova sindikata. Nedolazak mojih kolega je njihovo legitimno pravo i nema nikakvog raskola," poručio je Babić i naglasio kako se bez potpisa sviju sporazum ne može mijenjati i da stoga treba postići konsenzus.
Topolnjak ništa ne očekuje od pregovora
Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Stjepan Topolnjak rekao je kako od pregovora ne očekuje ništa.
"Smatramo da se Vlada i podpredsjednik ponašaju vrlo neozbiljno, kao da nisu dorasli poslu, jer pozivanje na sastanak dan prije ili otkazivanje sastanka tri minute prije završetka radnog vremena smatramo neozbiljnim. Nisu nam poslali protokol o pregovaranju, niti dnevni red ni zapisnik s prošlog sastanka i držimo da je to vrlo neozbilljno od Vlade. Očito danas nećemo moći pregovarati jer nismo u punom sastavu, vidjet ćemo što će biti," kazao je uz ostalo Topolnjak.
Radi se o pregovorima o realizaciji sporazuma o povećanju osnovica za plaće od šest posto uslijed rasta BDP-a za više od dva posto u posljednja dva tromjesečja.
Sastanak nije dobro pripremljen
Podsjetimo, danas je u emisiji Hrvatskog radija "U mreži Prvog" predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec već potvrdio da šest od osam sindikata pozvanih na današnji sastanak najvjerojatnije neće doći. Prema njegovu mišljenju, sastanak nije dobro pripremljen - uz poziv nije došao protokol ni zapisnik s prošlog sastanka.
Traže da dođe premijer Orešković
"Uvijek smo spremni na dijalog, ali danas naši predstavnici imaju već dogovorene obveze", rekao je Mihalinec. Naglasio je i da su zaključili da sastanku osim ministara mora prisustvovati i premijer Tihomir Orešković.
Predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Boris Pleša rekao je kako je s Vladine strane bilo stvari koje nisu dobro iskomunicirane. "Bit ćemo rezolutni vezano uz neke stvari i u današnjem razgovoru vidjet ćemo idemo li u pravom smjeru te je li se one lijepe riječi koje smo čuli na prvom sastanku, implementiraju u daljnje razgovore", dodao je.
Mali problem u komunikaciji
Da je Vlada na studiozan način pristupila rješavanju svih problema, ustvrdio je pomoćnik ministrice rada i mirovinskog osiguranja Mario Bebić. "Ono što mogu prihvatiti je da postoji mali problem u komunikaciji, no ova vlada je prva koja je odlučila promijeniti obrazac ponašanja i na izuzetno kvalitetan način pristupila suočavanju sa stvarnošću", istaknuo je te dodao da je sastanak 1. travnja otkazan jer Vladini predstavnici nisu mogli doći u punom sastavu.
Radni dan od devet sati je probni balon ili prvotravanjska šala
O inicijativi za produženje radnog dana na 9 sati Bebić ne zna ništa i smatra da nije ozbiljna. Mihalinec pak smatra da su te poruke probni baloni ili prvotravanjska šala.
I Pleša i Mihalinec tvrde da je sporazum koji Vladu obvezuje na isplatu 6 posto povišice za zaposlene u javim i državnim službama cjelovit i obvezujući dokument i što dulje će se odgađati rješenje, šteta će biti veća. "Svima je u interesu da se počne pregovarati. Svaka izjava koja dovodi u pitanje realizaciju tih šest posto je štetna i narušava povjerenje koje je iznimno bitno", naglasio je Pleša.
Nema isplate ove godine, poručuje Bebić
Bebić kaže da upravo pozivanje sindikata na pregovore pokazuje da Vlada nema fige u džepu i jasno želi priznati realnost pred kojom se nalazi. Potvrdio je i da nema nikakve mogućnosti isplate ove godine. S tim se sinidikalisti ne slažu smatrajući da se novac može naći u svakom trenutku rebalansom proračuna i kažu da se obveze prema radnicima, prema građanima moraju poštovati. "Novca ima, samo ga treba rasporediti. Da ne vodimo brigu o državnim financijama, ne bismo ni sjeli za pregovarački stol, već bismo inzistirali na ostvarenju svojih prava", rekao je Mihalinec.