"Uzgajališta dagnji pokraj Malog Stona zatvorena su zbog pojave fikotoksina koji proizvode određene jednostanične planktonske alge. Školjkaši koji se hrane filtriranjem morske vode akumuliraju i te toksične alge u svojem organizmu, te tako postaju opasni za ljudsko zdravlje", kaže dr. Živana Ninčević-Gladan iz Laboratorija za plankton i toksičnost školjkaša Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split.
Prema njenim riječima, sve to uzrokuje tzv. DSP (Diarrhetic Shellfish Poisoning), koji izaziva probavne smetnje, no simptomi sami od sebe prestaju nakon tri dana.
Pojava fikotoksina u školjkašima uobičajena je pojava u svim europskim i svjetskim morima, pa se zbog toga i provodi kontrola kvalitete školjkaša, no u splitskom Institutu nisu mogli precizirati koliko će ta pojava trajati.
"Vrijeme potrebno da se školjkaši oslobode fikotoksina ovisi o vremenskim prilikama, temperaturi i brojnosti toksičnog fitoplanktona u morskoj vodi. U pravilu se školjkaši pročiste u tri tjedna nakon što se smanji brojnost toksičnih vrsta ili one potpuno iščeznu iz zajednice", kazala je dr. Ninčević-Gladan za Slobodnu Dalmaciju.
Vezani članci:
arti-201010080205006 arti-201009030043006