Jedna od novosti je uvođenje varijabilnog djela plaće kao nagrade, odnosno uskrate ovisno o učinku. Ovaj plan odnosi se na oko 390 tisuća zaposlenika.
"Cilj je ovog projekta ujednačeni i transparentniji način definiranja i određivanja cijene jednakog radnog mjesta unutar različitih sustava javnog sektora. Danas su razlike u plaćama ozbiljne - čistačica ili pravni referent u agenciji ili javnim poduzećima, kojima je vlasnik također država, imaju 30 do 40 posto veće plaće od onih u, primjerice, ministarstvu", kazao je za Jutarnji listMario Bebić, pomoćnik ministrice rada i mirovinskog sustava.
Ujednačavanje plaća neće se na jednak način uvesti u javna poduzeća kao što će se uvesti u javni i državni sektor.
Sindikati se trenutno ne bune
"Država kao vlasnik treba imati, putem nadzornih odbora, veću kontrolu i jasnije smjernice u smislu ne samo postavljanja ciljeva i zadataka, već i ujednačavanja strategije i politike plaća i kolektivnog pregovaranja", kazao je Babić.
Objašnjava da nije cilj da svi imaju iste plaće već da ona ovisi o uspješnosti pojedinca.
"Plaća će ovisiti o postizanju pojedinačnih ciljeva te na istom radnom mjestu plaća može biti različita od radnika do radnika", objasnio je Babić.
Dodao je da je realniji godišnji model ocjenjivanja. Oni s izvanrednim i iznadprosječnim ocjenama rasli bi u viši platni razrez, a "oni koji bi se npr. dvije godine za redom bili ocijenjeni negativno stekli bi uvjete da se pokrene postupak promjene ili otkaza ugovora o radu".
Babić je još rekao i da su tri predstavnika uključena u izradu projekta te da zasad nema neslaganja.