Treću dozu cjepiva protiv delta-varijante koronavirusa, tzv. booster, prvi će svojim građanima ponuditi Izrael, i to osobama starijima od 60 godina.
Predsjednik Izraela Isaac Herzog prvi će primiti treću dozu te će na taj način Izrael ponovno postati testni poligon za primjenu cjepiva, piše Večernji list.
Odluka je to koju je Izrael donio nakon što je tamošnje ministarstvo zdravstva dva puta objavilo pad efikasnosti cjepiva protiv zaraze nakon što se pojavila delta-varijanta koronaviursa.
"Istraživanja su ukazala na to da postoji pad imuniteta tijekom vremena. Cilj je ove dodatne doze da se imunitet popravi te tako ozbiljno smanji mogućnost težih oblika bolesti", rekao je izraelski ministar zdravstva Naftali Bennett.
Nastavak kampanje za cijepljenje
Pfizer je prošlog tjedna objavio kako će zatražiti hitno odobrenje za booster cjepiva od američke agencije FDA još ovog mjeseca. Smatraju da je ljudima potrebna dodatna doza kako bi održali zaštitu protiv koronavirusa na visokoj razini.
Savjetodavno tijelo britanske vlade, SAGE (Scientific Advisorx Group for Emergencies), u najnovijem je izvještaju objavio kako zaštita stečena cjepivima protiv zaraze koronavirusom te njime izazvanih težih bolesti vjerojatno s vremenom slabi, zbog čega će se kampanje promocije cijepljenja produljivati.
"Vrlo je vjerojatno da će imunitet potaknut cjepivima slabjeti tijekom vremena, ne toliko kada se radi o sprečavanju težih oblika bolesti. Zato je vjerojatno da će se nastaviti kampanje za cijepljenje protiv SARS-CoV-2 još godinama, no za sada ne znamo koja bi bila optimalna frekvencija za ponovno cijepljenje u svrhu zaštite ranjivih od bolesti COVID-19", navode u izvještaju britanski virolozi i epidemiolozi s ustanova poput Imperial College of London, Sveučilišta u Birminghamu te Public Health England.
'Treća doza u ovom trenutku nije prioritet'
Prof. dr. sc. Bojan Polić s riječkog Medicinskog fakulteta komentirao je docjepljivanje trećom dozom.
"Što se tiče treće doze, mislim da se s njom još uvijek ne treba žuriti. Dvije doze cjepiva, kao što su pokazala praćenja u SAD-u, ali i drugim državama, izvrsno štite od težih oblika bolesti i smrtnosti u slučaju infekcije, premda su nešto manje učinkovita u smislu dobivanja bilo kojeg simptoma bolesti. Zbog točkastih mutacija virusnog gena za S-protein u spomenutoj varijanti ponešto je umanjena jakost vezanja neutralizacijskih protutijela stečenih cijepljenjem, pa je potreban njihov visoki titar u krvi da spriječi infekciju i bilo koji simptom bolesti. To se može postići trećom dozom cjepiva, poglavito u onih osoba koje su nešto slabije reagirale na cjepivo i stekle slabiju memorijsku imunost.
No mislim da to u ovom trenutku nije prioritet za našu zemlju uzimajući u obzir činjenicu da još nije procijepljen veliki dio odraslih s dvije doze, što predstavlja veliki rizik od ponovnog vala težih oblika bolesti i smrtnosti na jesen. Mislim da moramo na različite načine potaknuti ljude da se cijepe i zaštite od ove infekcije koja može imati fatalne posljedice", rekao je Polić za Večernji list.