I dok pojedini servisi, poput E-baya, imaju mogućnost davanja rejtinga prodavaču, kako bi kupci bar djelomično znali od koga kupuju, drugi često ne nude takvu opciju i kupac se može samo nadati da će proizvod koji je kupio i doista stići na njegovu adresu. U posljednje vrijeme na meti prevaranata su često oni koji na Internetu kupuju automobil. Novija je prijevara ponuda automobila, često izuzetno jeftinog, kojega vlasnik prodaje jer je navodno odselio u drugu državu i hitno se želi riješiti vozila. Riječ je, potvrđuje i policija, o organiziranoj grupi internet prevaranata koji već duže vrijeme koriste ovu taktiku.
Cijena - prava sitnica!
A taktika prevaranata je sljedeća - prvi je korak postavljanje oglasa o dvije ili tri godine starom automobilu zapadne proizvodnje. Riječ je o popularnim i opremljenim modelima s malom kilometražom, servisnom knjižicom, generalno, automobilima u izvrsnom stanju. Cijena takvih automobila gotovo je uvijek izuzetno niska, te u pravilu iznosi samo 30 do 40 posto od stvarne vrijednosti automobila.
Tako se primjerice u internet oglasnicima Audi A4 iz 2006. prodaje se za 7.000 eura, iako mu realna tržišna vrijednost dva do tri puta veća, ovisno o opremi i kilometraži. Iza oglasa stoji izvjesna dr. L. T. koja tvrdi da se nakon rada u Hrvatskoj vratila natrag u rodni Sheffild u Engleskoj, ističući da je kupila auto u Hrvatskoj, no nije u mogućnosti automobil registrirati u Velikoj Britaniji, jer joj je cijena registracije preskupa, pa je prisiljena ovaj automobil prodati i kupiti drugi s britanskim brojem registracijskih pločica. Spremna je i organizirati i dostavu automobila, te pokriti troškove dostave, ako kupac nije u mogućnosti sam ga preuzeti.
Ovo je samo jedan primjer prijevare, no ono što je zajedničko svim prevarantima je to da već pri prvom kontaktu s prodavačem on ili ona objašnjava zašto je automobil tako jeftin i u pravilu priča je uvijek ista - oglašavač se morao odseliti u Veliku Britaniju i ne može voziti automobil s upravljačem na lijevoj strani ili je cijena registracije preskupa, piše Glas Slavonije.
MUP upozorava
Kada upitate prodavača gdje se automobil može pogledati, ne dobivate odgovor nego prodavač izmišlja priču kako je već nekoliko puta putovao u zemlju gdje se nalazi automobil, a kupac se nije pojavio, te sada predlaže svoju, navodno sigurnu opciju. Traži uplatu novca za automobil na račun špediterske tvrtke koja će potom automobil dopremiti u Hrvatsku, te nakon što kupac pregleda automobil i potvrdi kupnju, novac će prebaciti prodavaču. Jedini je problem što tvrtka za špediciju ne postoji, a kupac novac uplaćuje izravno na tekući račun prevaranata.
MUP Republike Hrvatske upozorava da se na nekim internetskim stranicama u Hrvatskoj kontinuirano objavljuju oglasi čiji je cilj prijevara kupca. Iz MUP-a kažu da su najposjećeniji domaći portal specijaliziran za objavu oglasa upozorili na problem, te im sugerirali da spriječe objavljivanje takvih oglasa, te da upozore građane na moguće prijevare.
"Apeliramo na građana da budu oprezniji i ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji automobila, jer bi ih mogli skupo stajati", kažu u MUP-u.