SPORNI TEKST O KARAMARKU /

Pritisak urodio plodom: Novi list odustao od otkaza novinaru Borisu Paveliću

Image
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

Pavelić je sporni tekst napisao nakon Manolićevog intervjua objavljenog u Nacionalu, a glavni urednik Nenad Hlača ga je pročitao i zaključio da ne može biti objavljen bez reakcije druge strane

19.6.2015.
16:21
Nel Pavletic/PIXSELL
VOYO logo

ZAGREB - Uprava Novog lista odustala je od namjeravanog izvanrednog otkaza novinaru Borisu Paveliću nakon njegova teksta u kojom je prenesena tvrdnja JosipaManolića da je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko nekad bio suradnik Udbe.

Predsjednik Uprave Novog lista Neven Klarin je "uvažavajući stav glavnog urednika, redakcijskog vijeća i sindikata", ali i "sa željom da se izbjegne bilo kakva radikalizacija odnosa", donio odluku kojom se upozorava Pavelića da se nije pridržavao "direktne hijerarhije radnih mjesta" u Novom listu, te da je "nesavjesno i nemarno izvršavao radne i druge obaveze", te "zloupotrebio položaj i prekoračio ovlaštenja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U službenom "Upozorenju na radne obaveze" navodi se da u slučaju nastavka Pavelićeva kršenja radnih obaveza, odlukom glavnog urednika postoji mogućnost otkaza ugovora o radu, sukladno zakonskih odredbama.

Kako se ističe u Klarinovu upozorenju, Pavelić je sporni tekst naslovljen "Manolić: Karamarko je 80-ih radio za Udbu" napisao 4. lipnja nakon intervjua objavljenog u Nacionalu, a glavni urednik Nenad Hlača ga je pročitao i zaključio da ne može biti objavljen bez reakcije druge strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, unatoč odluci glavnog urednika, taj je isti tekst samo sat vremena kasnije objavljen na portalu Novog lista.

Objavu tog teksta telefonski je predložio Pavelić, pri čemu nije spomenuo da se s tim nije složio glavni urednik. Tekst, koji je bio pogrešno potpisan, nalogom glavnog urednika uklonjen je s portala nakon tridesetak minuta.

"Neosporno je da je Boris Pavelić zaobišao svjesno odluku glavnog urednika, i tu istu odluku prešutio uredniku portala i mimo stava urednika doveo u zabludu dežurnu urednicu na portalu, što govori o namjeri", ističe se u Klarinovu upozorenju.

Upozorenje je uslijedilo nakon prvotne odluke Uprave o namjeravanom izvanrednom otkazu Paveliću na koju je reagirala strukovna organizacija, ali o čemu se raspravljalo i u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na namjeravani otkaz Paveliću oštrim priopćenjem u četvrtak je reagiralo Hrvatsko novinarsko društvo (HND) navodeći da je to nastavak pritisaka na novinare.

"Nakon što je uprava 'Slobodne Dalmacije' otkazala ugovor o suradnji BorisuDežuloviću jer je izgubila sudski spor zbog njegove kolumne objavljene prije tri godine, otkaz Borisu Paveliću zbog objave teksta u kojemu je prenesena izjava javne osobe o drugoj javnoj osobi nastavak je sve većeg pritiska na novinare da kako ne bi radili svoj posao te jasna poruka da će pritisci, kao i otkazi novinarima u raznim medijima, a bez opravdanih i u zakonu utemeljenih razloga, biti nastavljeni", stajalo je u priopćenju HND-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HND također navodi da je primio još nekoliko uznemirujućih informacija o otkazima koji se spremaju "neposlušnim" novinarima u više medija, kao i o pritiscima na novinare i urednike kako bi radili neprofesionalno.

O otkazima i pritiscima na novinare u četvrtak i petak se raspravljalo u Saboru, gdje je nezavisni saborski zastupnik Branko Vukšić ocijenio kako je riječ o "prestrojavanju i početku duhovne obnove pred smjenu vlasti".

Također je reagirala nezavisna Jadranka Kosor, i sama bivša novinarka, upozorivši da svatko tko radi pritisak na novinare time krši Ustav RH. "Takav trend pritisaka na novinare dovest će do autocenzure, što je najopasnije za demokraciju", ustvrdila je Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo