S prvog kata ruševine tehnikom klizanja spašava se unesrećenog muškarca. Sedmorica pripadnika riječke postrojbe civilne zaštite su oprezna.
"Nastojimo da svaki od ovih pripadnika ove grupe upozna sve zadaće koje je potrebno napraviti, tako da se rotiramo i svaki od njih zna što radi", kaže voditelj grupe Boris Rosanda.
Pod ruševinama su ostali zarobljeni ljudi. Spašava ih uigrani tandem koji je bio i u Petrinji nakon potresa.
"Pas mijenja 25 ljudi na terenu i olakša nam jako puno i ja imam puno povjerenje u svog kolegu, ovom slučaju Iti, jer poslije nas ja moram reći da tu nema nikoga i onda idu strojevi", kaže Zoran Ravnić, vatrogasac Javne vatrogasne postrojbe Opatija.
U taj čas buknuo je i požar. Članovi DVD-a reagiraju iste sekunde. Volonteri iz sedam gradova i općina Primorsko-goranske županije koji su na edukaciji pomno prate svaki korak.
"Pripreme i vježbe su ono bitno što ih čini iskusnijima i učinkovitijima", kaže Denis Mladenić, načelnik Stožera civilne zaštite općine Viškovo.
Dok su jedni bili na simulaciji potresa i požara, drugi su dizali kamp za prihvat unesrećenih. I Crveni križ kao jedna je od logističkih snaga dao je svoj doprinos u edukaciji. Kažu, ova osnovna znanja oživljavanja trebalo bi obnavljati…
"Biti smiren prva stvar, ako je moguće čim manje panike", kaže Dean Jurdana, povjerenik Civilne zaštite općine Matulji.
Više od stotinu sudionika usavršavalo se na poligonu Centra za obuku spasilačkih službi u Šapjanama. Pripadnici civilne zaštite u slučaju katastrofe bili bi ispomoć i desna ruka profesionalcima.
"Pratimo dodatne snage, znači temeljne operativne, one plave lampe su uvijek spremne, ali te dodatne odnosno građani koji se formiraju kroz udruge, a i te postrojbe u našoj županiji stanje je vrlo, vrlo zadovoljavajuće", kaže Matko Škalamera, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Rijeka.
Kamo sreće da to nikada ne trebaju dokazati u stvarnoj situaciji. Ali dobro je znati da su spremni.