Građane zanima hoće li se povećati cijena plina i kakva je opskrba tim energentom, pitao je Branimir Bunjac iz Živog zida u saborskoj raspravi o prijedlogu novog Zakona o tržištu plina, navodeći kako se dalo naslutiti da će cijena ubrzo rasti. Zanimalo ga je i može li doći do problema s opskrbom, s obzirom da neke informacije upućuju kako su zalihe plina najniže u posljednja dva desetljeća.
"Logika ovog zakona je da se osigura kvalitetna i trajna opskrba plinom kroz tri godine, razdoblje u kojem se moramo prilagoditi i u roku koji nam je dala Europska komisija. Dakle, 2021. godina krajnji je rok kad izlazimo na tržište sa svim elementima koji sudjeluju u tom sustavu", odgovorio mu je državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike Mile Horvat.
Kapaciteti plina za 45 posto svojih potreba
Do tada smo, ističe, dobili prostor da na transparentniji način izaberemo opskrbljivača na veleprodajnom tržištu te da opskrbljivači u obvezi javne usluge, dakle izravni opskrbljivači kućanstava, izaberu s kim će to raditi.
Hrvatska su kućanstva, navodi, imala širok izbor opskrbljivača i do sada ih je oko 10 tisuća promijenilo opskrbljivača. Hovat je također istaknuo kako Hrvatska ima vlastitih kapaciteta plina za 45 posto svojih potreba, a ostalo se mora snabdijevati na tržištu.
Kad je riječ o cijeni plina, državni tajnik tumači kako će "cijena biti formirana, neće biti veća, ona će biti određena po kriterijima propisanim zakonom, a određivat će je HERA". Dakle, neće Vlada odrediti cijenu, ni višu, ni nižu. Elementi iz zakona pokazat će kolika će biti najviša dozvoljena cijena, poručio je Horvat.