''U 2008. godini otkrili smo 165 ilegalnih priključaka i procesuirali sve slučajeve, prijavili policiji i Državnom odvjetništvu, a prijave su podnesene protiv nepoznatih počinitelja. No, ljudima nismo dali otkaze, nego više nisu na poslovima na kojima su radili. Nije tu bio samo jedan čovjek, čekamo završetak sudskog postupka i da se utvrdi jesu li i koliko su krivi'', rekao je Željko Šimek, rukovoditelj Ureda direktora Elektre Zagreb.
Međutim, kako je moguće da su prijave podnesene protiv 'nepoznatih počinitelja', a istovremeno su neki od zaposlenika zbog mita premješteni u druge odjele, nije objašnjeno. Dodao je da je 165 priključaka otkriveno kad je informatički program nadzora sustava, koji je pojačan i internim kontrolama, započeo rad te da je u međuvremenu 'legalizirano' oko 130 priključaka.
Građani moraju platiti dvostruko
Najviše trpe građani koji su ilegalno priključeni jer osim mita koji su platili, sada će morati platiti između 12 i 20 tisuća kuna za legalizaciju priključka. Budući da su neki ilegalni priključci otkriveni tek u posljednje tri godine, Šimek je upitan kako je bilo moguće postavljanje brojila i zašto se nije prije vodila evidencija o tome što se uzima sa skladišta.
''Oni su takve stvari radili u starom sustavu jer nije bilo centralnog vođenja i nije se znalo gdje je to brojilo završilo. A prije 2008. godine nije bila potrebna građevinska dozvola za dobivanje priključka'', rekao je Šimek za Večernji list.
''Štete u slučajevima ilegalnog priključivanja kod nas nema jer su svi platili priključak. Oni su XY ljudima davali novac za priključak i sada ponovno moraju platiti'', kazao je Šimek. Tako na kraju ispada da Elektra dva puta naplaćuje istu uslugu, zbog čega se pojedini građani bune i prijete da neće platiti.
Vezani članci:
arti-201109060143006 arti-201108310404006