Glasnogovornica HALMED-a Ivana Šipić Gavrilović rekla je da još uvijek nedostaje dio dokumentacije i nalaz obdukcije 33-godišnje osobe, koja je preminula 12 dana nakon cijepljenja. Provode se i dodatne opsežne pretrage, a zatražili su i podatak koja serija cjepiva AstraZenece je u pitanju.
Kaže da je teško pretpostaviti kada bi nalazi mogli biti gotovi. “Sve se radi po žurno postupku, prioritet je da se ocjena završi što prije”, rekla je za N1. U prijavi zasad nije navedeno da je 33-godišnjak imao prethodne komorbiditete.
Prijave o nuspojavama stižu svaki dan
Navela je da je u Hrvatskoj bilo prijavljeno nekoliko tromboembolijskih događaja, ali dosad nije bilo povezanosti smrtnih slučajeva s cijepljenjem. Slučaj su uputili i na Europsku agenciju za lijekove.
“Prijava je, iako nepotpuna, upućena u EMA-u i danas popodne očekujemo ishod te ocjene”, kazala je.
Prijave o nuspojavama pristižu svaki dan, a većina nuspojava je blagog do umjerenog karaktera. 10 do 12 posto bi činile ozbiljnije nuspojave. Najviše prijava je za Pfizerovo cjepivo, koje je i najviše distribuirano, a najmanje za Modernu, kojeg je i najmanje.
Uvoz ruskog cjepiva
Pojasnila je što pripada ozbiljnijim nuspojavama. “Najviše je bilo pojedinih reakcija preosjetljivosti – osip, svrbež, koprivnjača, nekoliko situacija anafilaksije, a u rijetkim slučajevima imali smo parezu lica.”
Što se tiče mogućnosti uvoza ruskog cjepiva Sputnjik V, kaže da se zasad postupak interventnog uvoza neće provoditi. Ako bi do njega ipak došlo, “postupak mora biti započet na izjavu HZJZ-a, koji bi iskazivao potrebu za provođenju postupka, ovisno o trenutnoj situaciji.”
Ako EMA-a ne da pozitivnu ocjenu ruskom cjepivu, ako se utvrdi da cjepivo ne zadovoljava sve zahtjeve, naravno da ono neće ići u promet i davati se pacijentima, pojasnila je.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.