Sisačko Moslavački i Banijsko Banovinski župan Ivo Žinić tu će funkciju nositi još par mjeseci do lokalnih izbora, ako i toliko izdrži. HDZ ga se već odrekao, sad se može samo nadati da ga ne prigrli DORH.
U susjedstvu župana svi sve znaju. Tko je otišao 1991., tko 1995., tko se poslije vratio. U Glini nismo susreli niti jednu osobu koja smatra da je Ivo Žinić učinio išta loše.
"Ne znam što bih vam rekla narod je pogan i samo ga gnjetuju i gnjetuju za bezveze", kazala je Slavica Medved iz Gline.
"Nije on jedini koji je uselio mislim da je to više stvar birokracije. Pa da, mislim da nije baš opravdano da ga se napada", smatra Marija Jeličić iz Gline.
"Heh, neopravdano, ajde neopravdano, pogriješio je, ali da je bar on jedini. Ima onih koji su puno više dobili a nisu tako istaknuti iskreno nisam za to da ga se iseli", rekla je Nada Marak iz Gline.
"Ja kao laik neću nikoga optuživati", rekao je Veljko Prajdić iz Gline.
Nekretnina koja se dobije od države pa se kasnije papiri desetljećima razvlače po uredima i ministarstvima – ovdje nije ništa novo. I gospođa Slavica i gospodin Veljko imaju razumijevanja za županove papirnate bitke jer su ih i sami prolazili.
"I ja sam u kući državnoj isto, tako da i meni mogu reći 'ajde ti van'", zaključila je Slavica.
"Zašto bi se iselio, pa čovjek sve dobro radi", dodala je.
"Ja vam iz svog vlastitog iskustva mogu reći, dobio sam 1995. stan, pa mi je rečeno možete biti godinu dana, pa sam dobio novo rješenje da mogu biti tri godine", kazao je Veljko.
"Dobijete stan, a u što ćete ulagati, rješenje nemate vamo tamo. Ima puno ljudi u Glini koji su u kućama u stanovima koje nisu riješili", dodao je Veljko.
Nada je jedna od rijetkih starosjedioca u kvartu u kojem su na fasadama još uvijek vidljivi ratni ožiljci. Razgovarala je sa susjedima Žinićima o državnoj kući, afera ju je iznenadila.
"To je jednostavno takav bio sistem. Znam da sam čak s njima razgovarala o otkupu kuće. Rekli su mi da čekaju otkup da krenu popravljati krov. Kad sam vidjela da ga popravljaju krov mislila sam da je to riješeno, evo dosad nisam znala da je tako, čujte on je samo koristio sistem", kazala je Nada Marak iz Gline.
A neki ga koriste bolje od drugih. U Žinićevoj imovinskoj kartici upisana je kuća za koju je naveo da je darovana od države, iako zahtjev nije riješen, još jedna u vlasništvu supruge koja je također darovana, te naslijeđena oranica. U imovinsku nije naveo da je i vlasnik trećine naslijeđenog obnovljenog obiteljskog imanja, ni da po volji koristi stan na zagrebačkoj adresi koji također nije njegov, ali iz njega se ne da. Prima plaću od 18.000 kuna neto. Novinar koji je iskopao županove nekretninske zavrzlame objašnjava nelogičnosti u njegovim opravdanjima.
"Nevjerojatno je da gospodin Žinić koristi državnu imovinu i u tom uopće ne vidi problem i to znatno više nego što bi imao pravo. Ako kaže da je 1994. dobio stan u Zagrebu, treba podsjetiti da je dobio i kuću 1995., nakon toga je država obnovila i njegovo imanje i Gospodin Žinić nijednom trenutku nije pomislio trebao bi vratiti ovaj stan, ona je meni pomogla ja to ne koristim", kazao je novinar 24sata Ivan Pandžić.
Pandžić ističe da još uvijek ima stotine branitelja koji su u puno težoj životnoj situaciji od Ive Žinića pa bi im stvarno dobro došao državni stan u primjerice jednom lijepom mirnom zagrebačkom kvartu. Ali tko im kriv kad ne znaju dobro koristiti sistem.