Željka Markić iz inicijative U ime obitelji kazala je da nije riječ o "antisrpskom nego o antikorupcijskom referendumu". "Želimo osigurati da birači budu oni koji će moći djelovati na političare", kazala je Markić.
Đapić: Počelo je sa Sanaderovim paktom s SDSS-om
Replicirao joj je Boris Milošević, saborski zastupnik SDSS-a, rekavši da je referendumska inicijativa "antimanjinska i antisrpska".
"Time se želi zabiti klin između manjina i Vlade desnog centra", kazao je Milošević dodavši da je inicijativa za referendumom došla od političkog marginalca Ante Đapića, a potom kroz medije postala aktualna.
U studiju otvorenog bio je i prozvani Đapić koji je Miloševiću odgovorio da njegove uvrede doživljava kao komplimente.
"Kada ove uvrede dolaze od predstavnika SDSS-a, onda mi je to kompliment. Mislim da su pojedini predstavnici manjina u Saboru prešli granicu dobrog ukusa. Svi građani Hrvatske moraju imati jednaka prava i biti politički Hrvati, a to se postiže izbornim sustavom. Stoga je naša inicijativa posve ustavna", kazao je Đapić koji smatra da problem datira iz vremena premijera Ive Sanadera koji je sklopio sporazum sa SDSS-om.
HOS-ovci IMAJU PLAN B: ‘Ako se zabrani pozdrav ‘Za dom spremni’ pokrećemo peticiju za referendum protiv manjinaca’
"Nitko ne štiti prava manjina kao Hrvatska"
SDP-ovac Arsen Bauk ustvrdio je, kazavši kako nema namjeru ikoga vrijeđati, da inicijativu koju potiču Markić i Đapić ne smatra ozbiljnom te da je sumnjičav kada čuje da njih dvoje govore o manjinskim pravima. Bauk je također rekao kako je apsolutno legitimno biti klinom između Vlade desnog centra i nacionalnih manjina jer se desni centar nedovoljno zalaže za nacionalne manjine.
Robert Podolnjak iz Mosta istaknuo je da manjine ne smiju biti arbitar prilikom sastavljanja parlamentarne većine o čemu je, kaže, napisao i znanstveni rad.
U 'Otvorenom' je bio i ministar uprave, HDZ-ov Lovro Kuščević kazavši da niti jedna država u okruženju ne štiti prava nacionalnih manjina koliko to čini Hrvatska.