Aleksandra Vučića dočekao je snježni Zagreb okićen srpskim zastavama i prvi prosvjed.
Unatoč očekivanjima srpski se predsjednik u Zagrebu nije ispričao. Njemu u čast na Pantovčaku se prvi put mogla čuti srpska himna.
Premda opterećen etiketom ratnog huškača iz devedesetih, Vučić je morao stati i pred hrvatsku vojsku. Predsjednica je na rukavu istaknula - hrabrost! Naručila je da se baš ta riječ izveze na glagoljici.
"Hrabro je......Ako je predsjednica ne tako davno rekla da će Dunavom proteći puno vode da bi se zvale prijateljske zemlje, a sada uz ovakav spektakl pozivati predsjednika Srbije znači da netko stoji još iza toga", Stjepan Mesić, bivši predsjednik RH.
Vučić je hrvatskoj predsjednici donio podatke o tri nestale osobe i nestale dokumente iz Dvora na Uni.
Ovo mi je spisak ovih dokumenata koje smo vam mi spremili, svaki put nešto donesemo.
No, o njegovoj ulozi u ratu i huškačkom govoru u Glini, hrvatski novinari nisu ga smjeli pitati. Ali zato su srpski novinari smjeli postavljati ovakva pitanja.
"Ljudi moraju da znaju da ja nisam nikakav četnik, i da nitko u mojoj obitelji nije bio. I da je obitelj Vučić stradala u prošlom ratu", rekao je srpski predsjednik.
"Mi ne smijemo dopustiti da nam pojedinci s rubova političkog spektra s rubova razmišljanja diktiraju politiku", prokomentirala je Kolinda Grabar Kitarović prosvjednike.
Jer - srpskog je predsjednika dočekalo nekoliko prosvjeda, 400-tinjak osoba okupilo se na trgu bana Jelačića.
Policija je u zadnji tren zabranila da pristupe Markovu trgu. No, ovaj put se prosvjednici nisu inatili i brzo su se razišli.
Možda zato što su među njima bili i saborski zastupnici: HDZ-ov Josip Đakić i MOST-ov Miro Bulj koji je Vučiću uspio i postaviti pitanje.
Na Markovom trgu Vučić se susreo s premijerom Andrejom Plenkovićem.
Vučiću je servirano kontroverzno pitanje ratne odštete.
"Jeste jedna od tema koju je pokrenuo Plenković, a ja sam imao drugačiji stav i odgovorio sam mu sve što mislim po tom pitanju."
Premijer je na Twitteru napisao da su razgovarali o svemu i svačemu i ispratio ga priopćenjem:
"Predsjednik Vlade je naglasio da je potrebno obnoviti pregovore radi sklapanja Sporazuma o naknadi za svu uništenu, oštećenu i nestalu imovinu. Dogovoreno je da se rad na ovim pitanjima nastavi kroz rad koordinatora za otvorena pitanja s ciljem uspostave posebne radne skupine.'’
Vučićev posjet Zagrebu pratile su visoke mjere osiguranja - helikopteri, snajper - i revni policajci.
U samo devet sati Vučić se uspio susresti još s predsjednikom Sabora, patrijarhom, gospodarstvenicima i kardinalom Bozanićem. Vučiću je sporna beatifikacija Alojzija Stepinca.
"To je za nas kao i pitanje Jasenovca strahovito bolno i ne bih ga dalje otvarao", rekao je Vučić.
Nakon svega - stručnjaci kažu: susreti s Vučićem bili su hladni i profesionalni, praćeni kiselim osmijesima. S predsjednicom - i bez poljupca i osmijeha na početku.
"Ona je u početku imala kažu imala militaristički look u odjevanju, ja bih rekla da je bila prikladna dostojanstvena odjeća. Što se tiče odnosa i atmosfere bila je više profesionalna i ukočena i službena, nisu se pokazivale emocije. On je vrlo vješt u komunikaciji, vrlo jednostavno komunicira, ali je čvrst stabilan i konzistentan, on ne mijenja opredjeljenja ona su stabilna dugi niz godina", prokomentirala je komunikacijska stručnjakinja Smiljana Leinert Novosel.
Večer je završio na Pantovčaku gdje su majstori kuhinje servirali zagorske specijalitete; sir, vrnje i štrukle - a na mesnom meniju Vučiću je namjenjen pečeni zec.