Skupina argentinskih odvjetnika i pravnika podnijela je tužbu lokalnom kaznenom sudu protiv predsjednika zbog financijske prijevare temeljene na kriptovalutama.
Naime, argentinski predsjednik Javier Miel posljednjih se dana našao u središtu velikog financijskog skandala vezanog uz promociju kriptovalute naziva '$LIBRA'. Kontroverza je započela kada je Milei promovirao '$LIBRA token' na svom X-u (bivši Twitter) u petak, što je dovelo do naglog povećanja njegove vrijednosti, a zatim strmoglavog pada desetak sati kasnije.
Ovaj incident izazvao je veliki politički potres u Argentini i pokrenuo međunarodnu raspravu o odgovornosti javnih osoba, prvenstveno političara, kada su u pitanju financijske preporuke i kriptovalute.
Milei je karijerni ekonomist, a prije ulaska u politiku radio je u nekim od najvećih svjetskih investicijskih fondova. Zato je njegova podrška ovoj kriptovaluti uzrokovala skok njezine vrijednosti, sa samo nekoliko centi na gotovo 5 dolara po coinu.
Brojni investitori, ali i obični Argentinci, potaknuti izravnom predsjedničkom podrškom, masovno su ulagali u ovu kriptovalutu, što je rezultiralo značajnim novčanim sredstvima. Međutim, unutar samo nekoliko sati, vrijednost tokena '$LIBRA' pala je ispod jednog američkog dolara, uzrokujući velike financijske gubitke za većinu investitora.
Bijes građana i dramatičan pad
Dramatičan pad vrijednosti '$LIBRA' odmah je izazvao široki bijes među građanima, a skupina argentinskih odvjetnika podigla je tužbu protiv predsjednika optužujući ga za "zavjeru radi počinjenja prijevare" i "tešku povredu javne dužnosti".
Tužitelji tvrde da je Milleyeva promocija kriptovalute '$LIBRA' predstavljala obmanu i ponašanje nedostojno predsjednika Argentine.
Pravi razmjeri ove prijevare (zvane 'pump and dump' u SAD-u) još uvijek nisu poznati. Neki argentinski mediji navode da su mali ulagači pretrpjeli gubitke veće od četiri milijarde dolara, te da je pogođeno četrdesetak tisuća građana, dok je glavnina sredstava pripala skupini 'insajdera' od manje od stotinu ljudi, koji su očito znali da će ova kriptovaluta uskoro propasti.
Zazivanje opoziva predsjednika
Skandal je također izazvao velike političke potrese. Oporbene stranke u Argentini "jedva su dočekale" ovu situaciju, a neki predstavnici prijete da će službeno pokrenuti postupak opoziva predsjednika Mileija.
Jedan oporbeni član opisao je situaciju kao "skandal bez presedana" koji zahtijeva detaljnu istragu u Kongresu. Kontroverza je dodatno produbila već duboke političke podjele i pokrenula pitanja o predsjednikovim pravim namjerama i mogućoj zlouporabi njegove političke moći.
Nakon ove kritike, predsjednik Milei je izbrisao objavu na mreži X i pokušao se distancirati od kriptovalute, napisavši u novoj objavi da "nije bio upoznat s detaljima financijskog projekta, te da je, nakon što je saznao više, odlučio da ga prestaje podržavati."
Veliki gubici
Ured predsjednika je dalje naveo da "Milei ni na koji način nije sudjelovao u razvoju ove kriptovalute te da je objavu uklonio kako bi spriječio daljnje spekulacije od strane oporbe i medija."
Međutim, kritičari tvrde da je predsjednikovo ponašanje bilo neodgovorno, te da je pridonijelo velikim financijskim gubicima za investitore i građane Argentine.
POGLEDAJTE VIDEO Nakon TrumpCoina, stigao i Melaniacoin. Je li riječ o kocki ili kriptovaluti?