Predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec za RTL-u Danas opisala je kako bi konkretno trebala izgledati nastava, ali istaknula više problema.
Napomenula je da će škole dati sve od sebe da organiziraju nastavu prema preporukama, a detalji će se razlikovati u školama obzirom na različite uvjete.. „Nastojat ćemo upute za roditelje i sve informacije dati što ranije", kazala je Hitrec te dodala da će u njezinoj školi u ponedjeljak objaviti većinu informacija o nastavi.
'Nadam se da će spremačice biti u formi'
U Zagrebu sve škole koje rade u dvije smjene zatražile skraćivanje školskog sata za 5 minuta. "Tako ćemo dobiti vrijeme za čišćenje i dezinfekciju između smjena. Takve su bile i upute. Svaka škola koja ima takvu situaciju to mora zatražiti od svog osnivača i ministarstva suglasnost", kazala je.
Na pitanje kako će organizirati čišćenje i dezinfekciju cijele škole između smjena. "To će biti jako veliki izazov s obzirom da imamo manjak tehničkog osoblja i spremačica koje bi trebale očistiti cijelokupne prostorije", kazala je i dodala da prema standardu oni u školama imaju na 800 kvadrata unutrašnjeg prostora jednu spremačicu.
"Nadamo se da će one biti u dobroj formi i da neće biti u samoizolaciji", kazala je. I online nastava mogla bi za sobom povući niz problema.
'Podjela razreda je krajnja mjera'
"To je velika nepoznanica za koju nema unaprijed odgovora", rekla je i nastavila: "Očito će to biti niz mogućih rješenja. Neki će imati tehničku opremu i osposobljene nastavnike pa će ona polovica koja je kod kuće moći uživo pratiti. Neki će slati snimke, neki materijale. Savjetnik ministra je kazao da težimo nekim drugim rješenjima, a podjela da je jedan dio razreda od kuće, a drugi u školi je krajnja mjera", kazala je.
Hitrec smatra i da će oko ocjenjivanja biti dosta poteškoća i problema.
"Posebno ako je jedan dio učenika u razredu, a drugi kod kuće. To znači da se taj razred neće imati priliku susresti zajedno i neće imati priliku za pismenu provjeru znanja s istim testom, pod jednakim uvjetima i sa istim pitanjima", kazala je i dodala da tu opciju još treba razraditi. Očekuju da im u tome veliku podršku da Ministarstvo obrazovanja i nadležnih agencija.
Ipak uza sve donesene epidemiološke mjere, ističe i kako će najveći problemi biti to što se ne može nadzirati što će se događati prije i poslije škole pa je pitanje hoće li se moći održati koncept "mjehurića" u kojem se ne miješaju djeca iz različitih razreda. "To se odnosi i na prijevoz i druge dijelove života učenika", zaključila je.