Predsjednica je, naime, ispunila svoju zakonsku obavezu i, nakon deset dana, poslala Povjerenstvu odgovore vezane za njezino putovanje u SAD, piše RTL-ov portal Vijesti.hr.
Predsjednica nije poslala potpune odgovore
Međutim, RTL doznaje da predsjednica Republike nije poslala potpune odgovore zbog čega Povjerenstvo o njenom slučaju još ne može raspravljati. Istodobno iz Ureda predsjednice poručuju kako smatraju da su odgovorili na odgovarajući način.
"Povjerenstvo je od Ureda Predsjednice RH, danas zaprimilo dopis, čiji sadržaj za sada ne možemo iznositi u javnosti. Nakon što Povjerenstvo prikupi potrebne podatke i dokumentaciju, predmet će se uvrstiti na javnu sjednicu na kojoj će (...) donijeti odluku o pokretanju ili nepokretanju postupka u ovom slučaju", stoji u priopćenju Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
"Što je zemlja kraća u demokraciji, kriteriji su labaviji"
Ovaj slučaj u kojem se predsjednica Grabar-Kitarović proziva za netransparentnost, za RTL je prokomentirao i politički analitičar Ivan Rimac.
"Što je zemlja kraća u demokraciji, to su kriteriji labaviji i relativiziraju se. U razvijenim demokracijama, pritisak javnosti i medija obično brzo rezultira ostavkama s takvim političarima", smatra Rimac.
Kao svježi primjer iz jedne razvijene demokracije stigla je danas vijest iz Australije gdje je tamošnja ministrica zdravstva Susan Ley podnijela ostavku nakon što se utvrdilo da je svoja privatna putovanja plaćala proračunskim novcem.