Užasan potres u Zagrebu najveću je štetu nanio užem centru grada, kao i naseljima bližima epicentru te elementarne nepogode. Treslo se u cijelom gradu i okolici. Osim u centru, posljedice su se mogle primjetiti i u Novom Zagrebu, pa i u kvartu Kajzerica.
Kako je od 30. ožujka stajalo na stranicama Osnovne škole Kajzerica, ta je zgrada oštećena iako je jedna od najmodernijih i najnovijih škola u Zagrebu - krenula je s radom 2014. godine. Nakon pregleda statičara dobila je žutu naljepnicu, dakle oznaku da je privremeno neuporabljiva s naznakom da su potrebne mjere hitne intervencije.
"Ako vas je zabrinula žuta oznaka na vratima škole, ne brinite, uslijed potresa srušilo se nekoliko stropnih ploča u učionicama i to će uskoro biti sanirano. Statika škole nije narušena i sve je ostalo netaknuto", stajalo je u obavijesti na stranicama škole upućenoj zabrinutim roditeljima koji su nas kontaktirali.
FOTO: RTL.HR
"Žuta naljepnica znači da trebate odmah iseliti dok se ne poduzmu hitne mjere. Ili ste u zgradi na vlastitu odgovornost. Često se žuta naljepnica odnosi samo na zadnju etažu ispod krovišta, a donje su procijenjene kao sigurne", tako je građevinar i statičar Neven Crnobrnja objasnio građanima što znači žuta naljepnica.
FOTO: RTL.HR
Da saznamo što se događa, poslali smo upit školi, ali i Gradu Zagrebu. Čitatelji koji žive na Kajzerici kazali su nam i koji su još problemi te zgrade. Tako nam je jedna čitateljica RTL.hr-a objasnila što se njoj dogodilo na prvom roditeljskom sastanku u novoizgrađenoj školi 2014. godine.
"Dakle luster je pao na prvom roditeljskom sastanku. Prvi dan novootvorene škole na Kajzerici prilikom upoznavanja roditelja sa učiteljicom u prostoriji učionice. Iznenada i ničim izazvan. Srećom nitko nije stradao. To je bilo 2014. godine. Ne znam da li se kasnije nešto slično ponovilo", rekla je čitateljica za RTL.hr.
- Pustoš, prazni stanovi i groblje dimnjaka: Reportaža iz Zagreba dva tjedna nakon velikog potresa
- Štromar o obnovi nakon potresa: 'Svima čije su kuće za rušenje treba se osigurati krov nad glavom'
Također, dobili smo i fotografije kako zgrada Osnovna škola Kajzerica, ali i IV. Gimnazija Žarka Dolinara sada izgleda. S vanjske strane na njoj su rupe. No, kako nam kažu, to nije posljedica potresa već napucavanja lopti. Podsjetimo, zgrada je izgrađena 2014. godine.
FOTO: RTL.HR
Na naš upit o stanju zgrade nakon potresa, Osnovna škola Kajzerica nije nam odgovorila. No, zanimljiv je odgovor pročelnika za obrazovanje Grada Zagreba, Ivice Lovrića. Nakon našeg upita zgradu je nakon tjedan dana čekanja i samo nekoliko sati nakon našeg upita posjetio statičar i dobila je zelenu naljepnicu.
"Slijedom Vašeg upita o šteti u OŠ Kajzerica prouzrokovanoj potresima, ovim Vas putem izvještavamo da su statičari pregledali školu i utvrdili kako na školi ne postoje oštećenja te škola ima zelenu oznaku", odgovorio nam je pročelnik Lovrić.
FOTO: RTL.HR
Sa stranice Osnovne škole Kajzerica obavijest na kojoj je pisalo kako su pale ploče sa stropa, izmijenjena je i to se uopće više ne spominje.
"Poštovani učenici i roditelji, prošla su prva dva tjedna nastave na daljinu i polako se svi navikavamo na to nama neprirodno stanje. I dalje smo ovdje, ali virtualno, i uvijek nam se možete javiti, potražiti savjet ili pomoć. Svjesni smo zajedničkih početničkih pogrešaka i učimo iz njih.
Naposljetku, svima nam je važno da uskoro svane dan kad ćemo moći pogledati iza sebe i reći da je sve ovo prošlo i da smo opet u školskim klupama.
Do tada, dat ćemo sve od sebe da svima olakšamo ovo razdoblje. I dalje objavljujemo neke materijale nadležnih institucija koji supomoć u novonastaloj situaciji i pozivamo vas na poveznice gore desno, gdje možete pronaći dodatne informacije i savjete. Hvala na podršci i razumijevanju, čuvajte se i dalje", sada stoji u toj istoj objavi od 30. ožujka.
FOTO: RTL.HR
Odgojno obrazovni centar na Kajzerici – Osnovna škola Kajzerica, IV. gimnazija i podružnica dječjeg vrtića Trnsko izgrađen 2014. koštao je oko 140 milijuna kuna, stoji na stranicama građevinske tvrtke koja je bila zadužena za strojarske, sprinkler instalacije i instalacije vodovoda i kanalizacije na školi.
- Bandić odbija preuzeti odgovornost zbog dijela šteta nastalih u potresu: Opet okrivio građane
- Bandić traži donacije građana: A nenamjenski je potrošio 22 milijuna kuna proračunske zalihe?
Gradonačelnik Milan Bandić nedavno je izjavio kako su građani krivi za štetu nakon potresa jer nisu ulagali u imovinu. A tko je onda trebao ulagati u zgradu staru svega šest godina u vlasništvu Grada Zagreba?