Manjak radne snage u turizmu za 2019. godinu osjeti se i prije nego je ova sezona gotova. Veliki poslodavci već obilaze susjedne zemlje u potrazi za novih oko 15 tisuća turističkih i ugostiteljskih radnika te pomoćne radne snage za iduću sezonu.
Smatra se da je ove godine u turizmu i pratećim djelatnostima u tom sektoru radilo oko 150 tisuća radnika, od čega je njih oko 15 tisuća bilo u sezonskom režimu rada. Procjenjuje kako će ih, uz te brojke, nedostajati još toliko, oko 15 tisuća, pa mnogi poslodavci krenuli su u potragu za radnicima kako bi osigurali funkcioniranje, piše Slobodna Dalmacija.
Često su izigrani
"Nikada u povijesti nismo ranije išli po sezonske radnike. Sada smo na turneji po BiH, već smo obišli Slavoniju, slijedi Crna Gora i Makedonija. Mi još nismo krenuli do Albanije, ali čujemo da neki kolege jesu. Ne možemo drukčije, jer se svi trude rezervirati radnike za sezonu što prije i dati im što bolje uvjete," kazao je za Slobodnu Dalmaciju voditelj kadrovskog odjela u velikoj hotelskoj kući.
"Radnici iz Slavonije već poznaju poslodavce i vjeruju onima koji ih nisu razočarali, ali sezonci iz BiH često budu izigrani i prevareni od naših poslodavaca u turizmu, pa su skeptični. U razgovorima s njima čujemo da bi oni radije u neke druge zemlje EU-a jer su plaće veće, ali su skuplji i troškovi života pa se još dvoume kamo će, koji osobno s kolegama traži radnike", navodi voditelj.
Veća plaća
Mnogim poslodavcima najveći adut u pregovorima će biti plaća, te prema neslužbenim informacijama poslodavci su spremni ići s 10 do 20 posto boljim ponudama za zanimanja, poput kuhara, konobara i slastičara. U pravilu, velike hotelske kuće nude besplatan smještaj i prehranu svojih radnika, za koje su od ove godine oslobođeni plaćanja poreza.
Poslodavci uporno traže od Vlade da ih oslobodi poreza na sva takva davanja radnicima s obzirom da negoduju stalno zaposleni koji nemaju takve privilegije i neoporezivi topli obrok, piše Slobodna Dalmacija.
Zna što želi
"Još uvijek je radnicima iz Crne Gore, Makedonije i BiH plaća u turizmu u Hrvatskoj pristojna, uz plaćen smještaj i prehranu. Oni kao prednost vide činjenicu da su u zemlji u kojoj razumiju jezik, a blizu su kući. S kuharima je najteže pregovarati jer oni znaju da su traženi i postavljaju svoje uvjete. Evo, ja nudim tisuću eura plaću kuharu, a pola njih mi odgovara da ne želi ni razgovarati ispod 10 tisuća kuna mjesečno", govori za Slobodnu istarski ugostitelj.