Prema nekim istraživanjima i informacijama koje su nam dostupne, otprilike svako peto dijete doživi neki oblik nasilja. Ako uzmemo u obzir vrijeđanja i neke drugi oblike nasilja prisutne na internetu, taj bi broj mogao biti i mnogo veći.
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2017. godini bilo je prijavljeno ukupno 398 počinitelja vršnjačkog nasilja. Sve to dogodilo se kod djece između 14 i 18 godina.
Zabrinjavajuća je činjenica da je ta brojka za 121 prijavljeni incident veća nego u 2015. godini.
U posljednje vrijeme imamo tek blagi porast prijavljenih počinitelja koji možemo smatrati rezultatom senzibilizacije javnosti na ovaj problem.
Ipak ostaje činjenica da je nasilje među vršnjacima u Hrvatskoj i dalje prisutno.
17. 02.2017. Sabor je službeno izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima koji će se održavati svake zadnje srijede u veljači, u sklopu Nacionalnog programa prevencije vršnjačkog nasilja.
U Hrvatskoj se Dan ružičastih majica održava od 2014. godine u organizaciji Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.
Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta u školi u Kanadi kada su dvojica prijatelja na prvi dan škole odjenuli ružičaste majice, te su radi toga bili zlostavljani.
Danas na taj dan, školarci, nastavnici i svi koji to žele u znak potpore odijevaju neki komad ružičaste odjeće.
Djeca su naše blago. Ona su najvitalniji dio društva, stoga ovim programom podižemo svijest o problemu vršnjačkog nasilja.
Elektroničko, kao i drugi oblici nasilja su svakodnevica među vršnjacima danas. Dan ružičastih majica ukazuje na to.