Hrvatska je Izraelu dala rok do petka, 11. siječnja, da se očituje o modificiranim zrakoplovima F-16 Barak čiju je prodaju Hrvatskoj "blokirao" SAD čija je tvrtka Lockheed Martin proizvođač tih zrakoplova, uvjetujući taj aranžman vraćanjem letjelica u prvobitno stanje u kojem ih SAD još potkraj osamdesetih godina prošloga stoljeća prodao Izraelu.
Stoga će ovoga tjedna, najvjerojatnije u četvrtak, u Ministarstvo obrane RH doći predstavnici izraelskog ministarstva obrane i očitovati se o već dogovorenoj kupoprodaji eskadrile od 12 polovnih i modificiranih F-16 po cijeni od oko 500 milijuna dolara.
Problem s F-16 neće utjecati na odnose SAD-a i Hrvatske
Večernji list piše kako je američki State Department već pripremio službenu izjavu o (ne)realizaciji tog posla koja će, prema najavama, biti prijateljski intonirana s naglaskom na to da nastali problem s nabavom izraelskih borbenih zrakoplova neće negativno utjecati na političke i obrambene odnose SAD-a i Hrvatske. Štoviše, Večernji list piše, pozivajući se na svoje izvore, da su Sjedinjene Države spremne ponuditi Hrvatskoj alternativno rješenje za modernizaciju Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
U međuvremenu će u Zagreb stići izaslanstvo izraelskog Ministarstva obrane koje bi trebao predvoditi glavni ravnatelj ministarstva. Time bi Hrvatska, kako je to najavio premijer Andrej Plenković na prošlotjednoj sjednici Vlade, trebala dobiti očitovanja i SAD-a i Izraela o tome zašto je došlo do blokade dogovora usprkos tomu što je hrvatska strana imala jamstva Izraela da će SAD odobriti transfer F-16 Baraka. Večernji list također piše kako su se potkraj prošlog tjedna sastali hrvatski ministar obrane i potpredsjednik Vlade Damir Krstičević i američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst te da se nakon tog sastanka vratio optimizam oko budućnosti borbene komponente HRZ-a.
Krstičević kaže da je priča o američkom "non-paperu" spin
Krstičević je također odbacio priču o nekakvom non-paper dokumentu kojim su Sjedinjene Države još u siječnju prošle godine upozorile hrvatski državni vrh da neće dati suglasnost za prodaju modifciiranih izraelskih F-16 Baraka Hrvatskoj. Taj non-paper navodno je lani predstavljen predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović, premijeru Plenkoviću i ministru Krstičeviću koji tvrdi da je to običan spin.
"Ne mogu vjerovati da bi netko povjerovao kako bismo predsjednica, premijer i ja nakon takvih saznanja nastavili cijeli posao oko Baraka i da bismo bili toliko neodgovorni. Pričekajmo očitovanja SAD-a i Izraela, pa će biti jasno kakvi su spinovi posijani oko ovog posla", kazao je Krstičević koji opovrgava i postojanje navodnog pisma Lockheed Martina kojim je navodno bio upozoren na ista ograničenja u transferu izraelskih zrakoplova.
Krstičević, prema pisanju Večernjeg lista, ne vidi razloge za histeriju oko ovog posla jer je, kaže, čak uobičajeno da se prodaja eskadrile ne realizira u prvom koraku, nego u drugom ili trećem. I on i premijer Plenković istaknuli su kako Hrvatska nije pretrpjela nikakvu financijsku štetu jer posao još nije realiziran.