Najčešća su samoubojstva vješanjem – u 2014. ih je na taj način počinjeno 517, a 2013. godine 494. Slijede samoubojstva trovanjem - lani 306, a pretrpošle godine 301.
Žene češće pokušavaju, muškarci češće počine
Kako piše Glas Slavonije, ruku na sebe najviše dižu ljudi u dobi od 51 do 65 godina (u 2014. njih 407, a 2013. godine 366). Od ukupnog broja pokušanih i počinjenih suicida, lani su 521 počinile (ili pokušale počiniti) žene. Prema općim praćenjima, muškarci ga češće počine, iako žene češće pokušavaju nego muškarci.
Većina osoba, od 65 do 80 posto, učini to u vlastitom stanu, iako muškarci pokazuju veću sklonost učiniti to u šumi, na polju ili na radnom mjestu.
Najveću stopu ima Litva, najmanju Grčka
Najvišu stopu samoubojstava imaju Litva (81), Rusija (74), Latvija (71), Mađarska i Bjelorusija (55), a najnižu mediteranske zemlje – Grčka (6), Malta (7) i Italija (10).
Hrvatska je otpirlike na sredini te crne liste sa stopom od 34,6 za muškarce i 11,7 za žene (na 100.000 stanovnika).
Prema statistici MUP-a, lani je najviše samoubojstava i pokušaja bilo na području Policijske uprave zagrebačke – 242, a najmanje na području PU šibensko-kninske – 27.
Što južnije, to manje tužnije
Odnos suicidalnog sjevera i nesuicidalnog juga Europe prim. dr. Elvira Koić, voditeljica Odjela psihijatrije Opće bolnice Bjelovar i predsjednica Hrvatske udruge za prevenciju suicida HUPS, komentira riječima: Što je južnije to je manje tužnije.
"Stvar je, naime, u količini svjetla, a ne toliko u toplini mediteranskog pojasa, dok za taj fenomen na sjeveru vrijedi – mrak vani, mrak unutra. Jedna od najboljih terapija je izići van, iskoristiti tzv. zeleni sat, biti jedan sat vani, makar i pola sata, makar i pješice ići na posao", kaže dr. Koić o tome kako se oduprijeti kriznim stanjima.
Maturantica prijetila samoubojstvom pa joj dali da ponovno polaže ispit
Gubitak smislenosti, beznađe, bespomoćnost...
"Samoubojstvo nije ni kukavičluk ni hrabrost, to je kratki spoj, suženo vidno polje, kada se čovjek nađe bespomoćan i kada misli da više nema nade i da mu više nitko neće i ne može pomoći. Još kada tome doda gubitak smisla... To je formula za suicid, znači – gubitak smislenosti, beznađe i osjećaj da mi nitko neće pomoći.", kaže dr. Koić, dodajući kako bi poruka suicidalnim mislima glasila: Traži smisao i ne budi sam!
Prema njezinim riječima, ruku na sebe više dižu samci nego osobe u braku,a to manje čine i pripadnici religijskih skupina. Muškarci se češće vješaju, a žene truju misleći da će to manje boljeti, piše Glas Slavonije.
Glas Slavonije / Danas.hr