Snažno nevrijeme u Dalmaciji je u svega sat vremena donijelo prosječno četrdesetak litara kiše po četvornom metru. Splićane je zatekla tuča, a vodena bujica poplavila je centar grada, između ostalog i Dioklecijanove podrume, a na Poljudu se začepila kanalizacija.
"Dvadesetak intervencija na području grada Splita. Što se tiče ispumpavanja poslovnih prostora, bilo je jedno vozilo u Ulici sedam Kaštela nasuprot Poljuda gdje je ostalo zarobljeno vozilo i vozač u vozilu", otkrio je zapovjednik smjene splitskih vatrogasaca Zvonko Pućo.
Najgore je u Zagori
Ipak, najgore je u Dalmatinskoj zagori, gdje su pod vodom kuće, podrumi, štale, ceste... Žitelji Dicma se cijeli dan protiv bujice bore lopatama, vrećama i metlama. Pojedina mjesta ostala su odsječeni, a mještani su očajni. "Sve tri kuće su mi poplavile. Imam ogromnu štetu. Meso mi u podrumu pliva u vodi. Blago sam… Štala mi je poplavila. Ne znam di ću", govori za RTL Sveto Maretić.
Rječica Suvaja je polja pretvorila u jezera. "Oštećeno je za sada, što je poznato, desetak stambenih objekata, mahom podrumskih prostora. Na pet stambenih objekata smo radili zečje nasipe", opisao je stanje Stipe Ančić, zapovjednik Vatrogasne postaje Sinj.
Zbog bujice je zatvorena i državna cesta D1, pa se u Dicmo može jedino obilaznim putevima. U pomoć su pritekli vatrogasci iz Sinja. "Mi smo dali sve svoje raspoložive snage Dicmu da zaustavimo ovu elementarnu nepogodu", rekao je gradonačelnik Sinja, Miro Bulj.
Poplava se mogla izbjeći
Načelnik Dicma, Petar Maretić opisao je situaciju tijekom večeri. "Trenutno imamo 10 kuća pod vodom. Vatrogasci ispumpavaju od jutra", rekao je, a potom i objasnio da se ova poplava mogla izbjeći.
"Moram reći, žao mi je s obzirom na ovu situaciju, a s obzirom i na to da sam tu na vlasti tek šest mjeseci, prije tri mjeseca sam sjeo s predstavnicima Hrvatskih voda, upozorio sam ih što će se dogoditi, tako da mi već u proračunu za 2022. pripremamo uređenje toka bujice Suvaja koja je sezonska. Ali moram i napomenuti da se ovo nije dogodilo u zadnjih sto godina što mještani pamte da se ovoliko izlila. Zašto se izlila i zašto je ovoliko poplavila, tu smo i mi sami mještani krivi, jer je svak' nešto mijenjao, zatrpavao tok Suvaje. Evo, priroda nam je vratila na svoj način", dodao je.
Istaknuo je da se pribojava da bi se Suvaja mogla još razliti, iako je mnogo volontera, vatrogasaca, HGSS-ovaca i pripadnika drugih službi na terenu. Štetu će pokušati namiriti iz budžeta Hrvatskih voda.
"Ići ćemo sa zahtjevom prema Hrvatskim vodama da vidimo je li se što moglo spriječiti. Tu će više stručnjaci reći, ja nisam mjerodavan pričati o tome", poručio je načelnik Maretić.
U stanju pripravnosti
Na jugu je, pak, zaprijetila Neretva. "Mi smo u pripremnom stanju obrane od poplava. Danas su bile ozbiljne oborine na području cijelog sliva rijeke Neretve i zbog toga je došlo do povećanja vodostaja", rekao je Joško Erceg iz ispostave Hrvatskih voda u Opuzenu.
No, razloga za zabrinutost zasad nema, osim ako ne bude veće kiše, upravo na krajnjem jugu. "Očekuje se smirivanje vremena. Još pokoji pljusak može pasti na krajnjem jugu. Zapuhat će bura. Ali tu nije kraj oborinama. U drugoj polovici idućeg tjedna stiže nam novi i izraženiji oborinski val", riječi su meteorologa Doriana Ribarića.