Politički analitičar IvanRimac pomoći će nam da pokušamo shvatiti što se uistinu događa.
"Čini mi se da su politički akteri podozrivo shvatili ovaj nastup Tomislava Karamarka. U prvom redu jer ne znaju što će uslijediti poslije toga. Karamarko ne želi otkriti na koji način će kasnije djelovati, nakon rušenja vlade. Pojavile su se različite spekulacije - od toga da bi HDZ mogao formirati, uz pomoć predsjednice - tehničku vladu i tako ostati na vlasti još nekoliko mjeseci preko nekih analitičara koji su govorili koji su govorili da bi jeftinije bilo da se novi izbori dogode u petom mjesecu. Sad su iduće godine skupa s lokalnim, a to bi značilo da bi imali ovakvu strukturu bezvlađa gotovo još godinu dana", analizirao je Rimac.
Postoji li definirani rok za prijevremene izbore?
Ne postoji definirani rok za raspisivanje prijevremenih izbora niti zakoni tko može biti u tehničkoj vladi tako da sve ovisi o političkoj pristojnosti i ne dizanju tenzija. Od predsjednice očekujemo odmjerene odluke u kojima neće dizanje tenzija zbog kojih bi došlo do eventualnih sukoba.
Karamarko se po informacijama koje imamo - otvorio po bokovima - je li se ovim potezom učinio super ranjivim?
Što se tiče sukoba unutar vlastite stranke, mislim da to Karamarko nije htio i da se to događa jer određeni članovi HDZ-a ne odobravaju načine na koje Karamarko vodi stranku, u prvom redu utilizirajući stranku zbog obrane sebe i svog ostanka u politici.
Postoji li mogućnost ako dođe do izglasavanje nepovjerenja Oreškovićevoj vladi, da Karamarko neće moći kontrolirati niti svoj HDZ u saboru?
Postoji izvjesna mogućnost jer Karamarko računa da su se ova Vlada zamjerila mnogim političkim akterima i da će ta većina za izglasavanje nepovjerenja vlada doći sama od sebe.