Ogromni uspjeh hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji očekivano je iznova otvorio pitanje izgradnje nacionalnog nogometnog stadiona gdje bi reprezentacija igrala utakmice. U prilog tomu govori dodatno zacementirani kult reprezentacije, što se naročito vidjelo na spektakularnom dočeku 'Vatrenih' u Zagrebu, ali i činjenica da je nekoliko puta obnavljan, a nikad posve obnovljen stadion u Maksimiru ostao ružno i zastarjelo zdanje.
Betonska grdosija Maksimira već je progutala oko stotinu milijuna eura (brojkom: 100.000.000,00!) što je svota s kojom bi racionalniji i bogatiji narodi ne obnovili jedan prastari nego izgradili dva nova stadiona.
Plenković smatra da reprezentacija to zaslužuje
Uoči prošlonedjeljnog finala SP-a u Moskvi, na prekrasnom stadionu Lužnjiki, nadležni domaći političari počeli su na valu nogometne euforije najavljivati gradnju nacionalnog nogometnog stadiona. Neki su pritom bili realniji, drugi nabrijaniji, no svi jedinstveni u stavu da takav stadion treba graditi. Na sjednici Vlade održanoj dan nakon pobjede nad Engleskom u polufinalu SP-a prošle srijede, premijer Andrej Plenković "zaskočio" je kolege i javnost najavom projekta nacionalnog nogometnog stadiona.
"U budućnosti moramo pronaći dugoročno rješenje za jedan nacionalni nogometni stadion. Hrvatska reprezentacija to zaslužuje”, kazao je.
Dva dana kasnije u priču se uključio i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić koji silno voli uvjeravati da ima rješenja za sve i kojemu je ladica stola u uredu puna fantastičnih, a još neostvarenih projekata. Ovoga puta iz nje je izvukao projekt iz 2008. godine "Plavi vulkan" arhitekta Hrvoja Njirića. Riječ je o projektu nacionalnog stadiona i Doma hrvatskog nogometa, zamišljen da bude izgrađen na zagrebačkoj Kajzerici.
Bandić ne želi biti rastrošan kao Putin
Bandić je javnosti ponudio i nekoliko konkretnih brojki o kapacitetu (35.000 sjedalica) i cijeni (120 milijuna eura) koje je otprilike onolika s koliko se gotovo dva desetljeća krpao stadion u Maksimiru. Zagrebački gradonačelnik iskoristio je priliku da se stavi u istu rečenicu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i pritom ispadne umjereniji i štedljiviji od ruskog vođe koji nije štedio rubalja za gradnju i obnovu monumentalnih zdanja namijenjenih odigravanju utakmica Svjetskog prvenstva.
"Neću graditi stadione kao Putin od 400, 500 milijuna eura. Mi nismo Rusija iako njega poštujem kao predsjednika i sjajno je organizirao prvenstvo", kazao je Bandić pa pripomenuo da bi Grad Zagreb financirao 70 posto projekta, a Vlada i Hrvatski nogometni savez preostalio dio.
Na pitanje zašto se taj projekt star deset godina izvlači baš sada, Bandić je uzvratio da je "kucnuo čas" i da "nema boljeg tajminga nego sada".
Projekt Hrvatskog nogometnog doma i nacionalnog stadiona 'Plavi vulkan' (foto: Goran Stanzl / PIXSELL)
Jedan Marić kaže da "mora biti novca"
Potom se u lobiranju za gradnju stadiona, možda čak i najrezolutnije, pridružio ministar državne imovine i bivši nogometni sudac Goran Marić. On uopće ne dvoji oko toga da je nacionalni nogometni stadion nasušna potreba te investicija za koju po svaku cijenu treba biti novca i realizirati je čim prije.
"Mora biti novca. Država potroši na mnoge stvari, često i nepotrebne. Samo malo racionalizacije i sve se to može financirati’, kazao je ministar Goran Marić.
Na koncu, i njegov mlađi prezimenjak u Vladi, Zdravko, ministar koji drži ključ državne blagajne, podržao je inicijativu za gradnju nacionalnog nogometnog stadiona.
Drugi Marić kaže: "Raspravljat ćemo"
Od sve četvorice spomenutih, ministar financija po ovom pitanju, čini se, najčvršće stoji na tlu iako se deklarirao kao sportski fanatik.
"Kao dužnosniku u Vladi nije na meni da promišljam o izgradnji nogometnog stadiona. No, ja sam veliki sportski fanatik i mislim da je nešto toga tipa dobro, ali treba voditi brigu o poslovnoj i financijskoj održivosti, te o ulaganju u ukupnu sportsku infrastrukturu. (...) U okviru mogućnosti takvih kakve jesu, trebaju se odrediti prioriteti. To je naša odgovornost kao Vlade, da prepoznamo koje su stvari prioritetne i gdje treba staviti naglasak. Imamo zdrav temelj za raspravu i za donošenje nekih konkretnih odluka, ne samo na valu ovih dobrih uspjeha, nego općenito", izjavio je jučer ministar financija.
A sada mi pitamo vas što mislite o ideji izgradnje nacionalnog stadiona koji bi, po svemu sudeći, bio izgrađen u Zagrebu, najvjerojatnije na Kajzerici, moguće i na mjestu sadašnjeg Hipodroma.