Kao organizacija kojoj su unutar zaštite ljudskih prava prioritetna područja zaštita slobode izražavanja, udruživanja, okupljanja te zaštita aktivista koji promiču ljudska prava, Kuća ljudskih prava Zagreb javno je reagirala i poduzela pravne korake zbog postupanja policije prema prosvjednicima na Cvjetnom trgu i dvojici branitelja te jednoj novinarki na Markovom trgu.
''Umjesto da štiti mirne prosvjednike od nasrtaja zaštitara koji su isprovocirali metež i naguravanje, policija je uhitila nenasilne, a stala na stranu nasilnika. Događanje pak na Markovu trgu predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava dvojice građana i kršenje prava medija da izvješćuju o događanjima, odnosno kršenje prava na slobodu izražavanja'', poručuje se u priopćenju za javnost.
Kuća ljudskih prava ističe da je posebno zabrinjavajuće što su ovi događaji uslijedili nakon nedavne tematske sjednice Koordinacije za ljudska prava Skupštine Grada Zagreba o postupanju policije u slučajevima prosvjeda, na kojoj je govorio i načelnik Odjela za javni red zagrebačke policije Davor Posilović. Jedinstveno prihvaćena poruka ovog skupa bila je da treba cijeniti činjenicu kako je najveći broj prosvjeda koji se događaju u Zagrebu nenasilan, te da svaka razvijena demokracija mora osigurati pravo građana i građanki da nenasilnim prosvjedom iskažu svoje stavove.
''Događanja na Cvjetnom trgu pokazala su kako prosvjedi jesu i nadalje nenasilni, no upravo je policija tolerirala nerazumno i neopravdano nasilje zaštitara u Cvjetnom ili je sama koristila pretjerano nasilje na Markovom trgu čime je prekršila niz zakonskih odredbi. Čak i u vrlo nesavršenom Zakonu o javnom okupljanju u Članku 5. stoji da su ''redarstvene vlasti dužne štititi slobodu govora i javnog nastupa na mirnom okupljanju i javnom prosvjedu. Redarstvene vlasti dužne su spriječiti ometanje ili onemogućavanje mirnog okupljanja i javnog prosvjeda koji se održava na temelju ovoga Zakona i pri tome su ovlaštene rabiti tehnička i ina sredstva zaštite. Redarstvene vlasti mogu primjenjivati mjere prisile jedino kada je to nužno te na način razmjeran naravi pogibelji'', dodaje se.
Zbog svega navedenog, Kuća ljudskih prava zahtjeva da Unutarnja kontrola provede temeljitu istragu i primjereno kazni policijske djelatnike koji su prekršili više zakonskih odredbi, a protiv nasilničkih zaštitara podnese prijave. Zahtijevaju i da se hitno ustanovi Povjerenstvo propisano novim Zakonom o policiji kako bi se i tom tijelu uputila predstavka, te se traži hitno uvođenje i neovisnog građanskog nadzora nad radom Ministarstva unutarnjih poslova. Dodaje se i da su nadležni odbori Hrvatskog sabora dužni provesti raspravu o navedenim događajima.
Poduzetništvu svi razumni kažu DA, ali korupciji glasno NE
''S timom odvjetnika utvrdit ćemo koje vrste kaznenih prijava možemo podnijeti kao aktivisti za ljudska prava koja su prekršena prilikom ova dva nemila događaja. Pravo na sudjelovanje u mirnim prosvjedima je zagarantirano Ustavom i tim prosvjedima smo iskazali svoj stav prema nepravilnostima i sumnjivim pogodbama Grada Zagreba i jednog privatnog poduzetnika. Poduzetništvu svi razumni kažu DA, ali korupciji i sprezi politike i privatnih interesa uz neograničeno korištenje sredstava represije, moramo jasno i glasno reći NE.
Da li ovakvo postupanje policije predstavlja dokaz kako smo spremni zatvoriti Poglavlje 23. i cjelokupan pregovarački proces? Ili je to još jedan dokaz o trajnom postojanju raskoraka između uspostavljenih normi i njihovu nepoštivanju u praksi?'', stoji u priopćenju Kuće ljudskih prava koje je potpisala predsjednica Upravnog odbora Sanja Sarnavka.
Vezani članci:
arti-201104070645006 arti-201104070276006