'Pojest ću vaše šešire ako ne povjerujete u reformu!'

Ribić je branio člana svog sindikata Markovića u sporu sa studenticom kazavši kako 'razumije da je izgubio živce', jer su se 'naslušali njenih objeda'.

7.7.2011.
16:04
VOYO logo

"Akademska solidarnost je instrument upravo za suprotnu borbu, jedno je što pričaju, a drugo je kako djeluju i što zaista zagovaraju", kazao je na konferenciji za novinare na Filozofskom fakultetu šef Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić, i nastavlja: "Za očuvanje sadašnjeg stanja i puno privilegija u postojećem sustavu!"

Kao dokaz izvukao je svoje i gostovanje profesora Nevena Jovanovića u emisiji Hrvatskog radija U mreži prvoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jovanović, nije demantirao da se uvodi besplatno obrazovanje. Naprotiv, čak se počeo zalagati za kredite za plaćanje obrazovanja. Mi znamo pozadinu te priče", tvrdi Ribić.

Komplot HDZ-a, SDP-a, SDSS-a i HNS-a

Za stopiranje sjednice saborskog odbora koji je trebao zakone o znanosti, sveučilištu i visokom obrazovanju proslijediti na saborsku raspravu, optužio je profesore Filozofskog fakulteta koji sjede u njemu. Kazao je kako su "manipulaciju izveli Petar Selem (HDZ) i Gvozden Flego (SDP), u suradnji s Miloradom Pupovcem (SDSS) i Vesnom Pusić (HNS) koja je držala lojtre".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miljenko Šimpraga s Veterinarskog fakulteta, kao i Ribić požalio se što je odbor odbio predstavnika njihovog sindikata, a prihvatili su, žali se, prisustvo delegata Akademske solidarnosti, sindikata koji po Ribićevoj računici, ima 150 članova. Zbog toga optužuju vladajuću stranku za neodgovornost veću nego kod oporbe.

Možda je trebao poslati službeni zahtjev

Na pitanje je li poslao pismenu zamolbu za prisustvovanje na sjednici, kaže da je "možda trebao poslati pisanu molbu", ali i da mu je tajnica Petra Selema u dva telefonska razgovora kazala da sindikati neće biti pozvani na sjednicu.

Tvrde, naime, da je Selem bojkotirao sjednicu jer je HDZ sa svojim partnerima mogao imati kvorum i bez oporbe. A zašto bi vladajući blokirali vlastite zakone? Zato što se, objašnjava Ribić, "vode politikantskim, a ne državničkim porivima".

Profesor Fakulteta elektronike i računarstva Šandor Dembitz kazao je kako je u SDP-u, koji bi trebao biti socijaldemokratska stranka, dulje od Flege i da ga je citiranje zaključaka Senata Sveučilišta u Zagrebu - zgrozilo. Nikada nije vidio "veću koliziju između istupa političara i njegove politike", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ribić je kazao novinarima da je odluka o tome "hoćete li promovirati laži ili istinu, vaša stvar". Pozvao ih je da mu, ukoliko nakon čitanja članaka 48. i 49. Zakona visokom obrazovanju i dalje budu vjerovali da obrazovanje nije besplatno "donesu sve svoje šešire i ja ću ih pojesti".

Ribić naučio puno od Potočnjaka, ali njegov fakultet ne predstavlja stručnu javnost

"Mi smo za štrajk, ali ovaj je štrajk protuzakonit", kazao je, i ustvrdio da se protiv zakonskih prijedloga ne može štrajkati. "Pravnici šute o tome jer im odgovara", kaže Ribić. Upitan je znači li to da treba srušiti čitav sustav, budući da pravni stručnjaci ne govore istinu već u službi svojih uskih interesa i honorara, a školovali su se na Pravnom fakultetu, Ribić odgovara:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam od dekana Željka Potočnjaka puno stvari naučio. ali, kad se radi o tome da se Pravu uzmu školarine, iz kojih oni alimentiraju 60 posto veće plaće od svih drugih zaposlenika na Sveučilištu, onda taj fakultet ne nastupa kao stručna, već zainteresirana institucija", kaže Ribić. Pa čije onda pravno mišljenje vrijedi, pitali su ga.

"Ima pravnih stručnjaka u sindikatima, u Vladi, na Sveučilištu, na fakultetima... Svugdje ima pravnih stručnjaka! U Vrhovnom sudu, Trgovačkom sudu", kaže Ribić. Na primjedbu da su se i oni velikim dijelom školovali na spomenutom faksu, Ribić kaže "To je apsolutno točno. Ali oni se ne protive zbog struke, već interesa."

Markoviću zabranjeno misliti

Oko štrajka se oglasio i Predrag Marković s FFZG-a koji je predložio da se iz simbola njegovog fakulteta izuzme slovo "M" koje označava riječ "misliti", budući da su profesori koji ne žele u štrajk "osuđeni na nemišljenje".

"Ja na ovom fakultetu proživljavam ono što dugo nisam prolazio. Ovo je simbolička smrt Filozofskog fakulteta", kazao je Marković. Dekanu Damiru Borasu uputio je pismo u kojemu ga ispituje o mogućim sankcijama zbog nepoštivanja odluka vijeća fakulteta time što je nastavio održavati ispite i obrane diplomskih radova i doktorata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Razumijem da je gospodin Marković izgubio živce'

Predstavnici sindikata upitani za komentarAndreji Milat pisma koje je Marković uputio studentici a u kojoj ju poziva da izradi horoskop ministru Fuchsu i zakonima, te navodi niz drugih podcjenjivačkih teza.

"Mi smo od te kolegice toliko ružnih neistina i objeda čuli da ja razumijem da je gospodin Marković izgubio živce", kaže Ribić, ali tvrdi da ne opravdava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne opravdavam, ali ponekad u neku svađu treba unijeti i malo duha, pa sam ja vidio da se tu nastoji malo ironizirati i duhovito odnositi. Ali pustimo to, to nije bitno, bitna su stajališta sindikata oko zakona i manipulacije na odboru koji idu na vašu štetu, draga kolegice, vi to možda ne razumijete, ali možda ćete osjetiti kad budete imali djecu", kazao je novinarki koja je postavila pitanje.

Vezani članci:

arti-201107050708006 arti-201107070087006 arti-201107060792006 arti-201107060058006 arti-201107040542006

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo