Produljeni vikend za policiju je vikend u kojemu se itekako narade. No, dobra je vijest da u tom poslu ispisuju sve manje kazni.
Primjerice, u jednoj vikend akciji u ožujku naplaćeno je više od 5 tisuća kazni za alkohol, brzinu, pojas i mobitel, a prošloga vikenda gotovo dvije tisuće manje.
U tome im pomažu i nove policijske kamere na cestama.
Jesu li stvarno toliko učinkovite?
Na naplatnim postajama i graničnim prijelazima nove policijske kamere ovog vikenda nemaju posla, barem što se tiče prekoračenja brzine.
"Nema me zašto zaustavit kad idemo 1 na sat, uopće se ne pomičemo", rekao je Alojz iz Zagreba.
No, i puževim korakom događaju se prometne nesreće, a i koriste mobiteli. Sve dok ne snimaju njih, građani postavljanje novih kamera pozdravljaju.
"To je normalno ako čovjek brzo vozi neka ga kazni šta. Ako se ne drži reda i propisa", kazao je Vinko.
U inozemstvu su takve kamere normalna stvar
Suvremenih 59 kamera koje će se premještati na 122 lokacije po cijeloj zemlji bilježe prekomjernu brzinu, vožnju bez pojasa i s mobitelom u ruci. U inozemstvu su takve kamere uobičajena stvar, kao i puno strože kazne koje u Hrvatsku stižu ovoga ljeta.
"Isto je tako. Slika te i ne znaš da te slikalo. Tek kad kaznu dobiješ onda znaš da te slikalo. Jeste vi onda zato malo discipliniraniji u prometu od Hrvata? Zavisi, nekad jesam nekad nisam", kazao je Saša iz Njemačke.
Da kamere itekako mogu imati učinka na smanjenje broja prometnih prekršitelja, smatraju i stručnjaci.
"Apsolutno, to su pokazale i sadašnje kamere. Dakle gdje god imate opasno mjesto, svojevrsnu crnu točku, ako postavite kamere tu rizik praktički pada na 0. Ukazujem i ukazivao sam 100 puta kako je neracionalno da se utrkujemo s prekršiteljima na autocesti, presretačima", smatra prometni stručnjak, Željko Marušić.
Opasnost vreba kojim god putem krenete
A osim na autocestama, sudeći prema snimci pijanog vozača iz Slavonskog Broda, opasnost vreba kojim god putem krenete.
Vozači voze prebrzo kao i svakog vikenda, to je problem broj 1 s kojim se bore policajci kada provode pojačanu kontrolu prometa. Nadziru "četiri glavne ubojice u prometu", kako ih sami nazivaju - brzina, alkohol, pojas i mobitel.
O situaciji u Zagrebu razgovarali smo s policajcem iz I. postaje prometne policije, Jurom Žgelom.
"Situacija je povoljna, PU zagrebačka provodi akcije od petka do nedjelje i tada završava. Imamo dosta prekršitelja u smislu prometnih prekršaja. Gledano za Zagreb, statistički u odnosu na prošlu godinu imamo bitno smanjenje prometnih nesreća, imamo odlično stanje i mjere daju rezultate", kazao je Žgela.
Imaju li u tome utjecaja nove kamere?
"Naravno da kamere imaju dosta utjecaja, i sam rad policije ima dosta utjecaja na to. Policija preporučuje i apelira na poštivanje prometnih propisa, nemojte koristiti alkohol, smanjite brzinu, vežite pojas, ne koristite mobitel", upozorio je policajac Jure.
Policije neće biti samo u Zagrebu, već u cijeloj Hrvatskoj. Tako da vozite oprezno!