Prvi je pitanje davanja mandata stranačkog šefa na raspolaganje postavio i time lavinu pokrenuo splitski gradonačelnik Ivo Baldasar. On je u ponedjeljak zatražio da Milanović i vodstvo SDP-a podnesu ostavke te da se čim prije održe unutarstranački izbori.
Grčić i Opačić: “Baldasar je ogorčen jer nije bio na izbornoj listi”
Pet izbornih poraza - ostavka
Kako piše Slobodna Dalmacija, time je jaz između Milanovića i splitskog SDP-a, koji je postojao još u vrijeme kada ga je vodio Marin Jurjević, dodatno produbljen. Premda Baldasar nema neku visoku funkciju u stranci, on je prvi koji je javno rekao ono što dio SDP-ovaca misli: da s Milanovićem ne mogu pobjeđivati, da je vrijeme za neke nove ljude i za novi početak SDP-a.
Da nakon pet izgubljenih izbora zaredom Milanović treba podnijeti ostavku tvrdi i Aleksandra Kolarić, koja je zbog kritika Milanović, zbog kritika upućenih na njegov račun, isključio iz stranke.
"To je standard u razvijenim društvima. U Velikoj Britaniji su, nakon poraza, čelnik Laburista, liberalnih demokrata i UKIP-a u roku od 24 sata od objave izbornih rezultata dali ostavke. U SDP-u nemaju takvu političku odgovornost. Oni negiraju stvarnost i tvrde da su, zapravo, dobili izbore. Kao da žive u kakvom 'Lalalandu'", kazala je Kolarić za Slobodnu Dalmaciju.
Štetno forsiranje politike 'ili mi ili oni'
Davorko Vidović jedan iz stare garde SDP-ovaca kaže kako je podnio ostavku nakon što je izgubio izbore u Sisku sa samo 145 glasova razlike.
"Ako se ne poluči obećani rezultat, trebaju se snositi konzekvencije. Vjerujem da stranka ima dovoljan demokratski potencijal da se nosi sa svojim problemima na demokratski način. Bilo kakva vrsta nasilja nije dopustiva", kaže Vidović dodajući kako forsiranje politike "ili mi ili oni" mora završiti.
No, pitanje je tko u SDP-u ima dovoljno snage stati nasuprot Milanoviću i pobijediti ga na izborima za šefa stranke.
Riječki i zagrebački klan ili koprivnički menadžer?
Slobodna Dalmacija podjesća kako je Zlatko Komadina najavio kandidaturu za predsjednika SDP-a. Pritom uživa podršku riječkog klana stranke, zagrebačkih SDP-ovaca predvođenih Davorom Bernardićem i Rajkom Ostojićem.
No, dio članova stranke navodno smatra da bi mnogo bolji protukandidat bio Zvonimir Mršić, nekadašnji gradonačelnik Koprivnice, a sada predsjednik Uprave Podravke. Procjenjuje se da bi Mršić, zahvaljujući svom menadžerskom iskustvu, uz ono političko, mogao uspješnije parirati budućoj vladi na čelu s menadžerskim mu kolegom Tihomirom Oreškovićem.
Unutarstranački izbori najkasnije u ožujku
Prema Statutu SDP-a, izborna konvencija mora biti održana najkasnije 150 dana nakon objave službenih rezultata izbora. Na njoj se mogu kandidirati svi članovi stranke, a izbori se provode po modelu "jedan član jedan glas". Da bi se kandidirali, čalnovi moraju skupiti potpise najmanje tisuću članova stranke.
Glavni odbor odluku o datumu izbora mogao bi donijeti već u siječnju, a novog bi predsjednika članovi SDP-a mogli birati već u veljači, ili najkasnije ožujku, piše Slobodna Dalmacija.