U priopćenju poslanom medijima, Mladi antifašisti Zagreba ističu da je Grad Zagreb u dogovoru s policijom, prije više od godinu dana odlučio kupiti 225 kamera i postaviti ih na 75 lokacija po cijeni od 21 milijun kuna. To su, kažu, napravili bez ikakve javne rasprave ili obavještavanja šireg dijela javnosti, a novac su uzeli poreznim obveznicima i iskoristili ga da bi iste te obveznike nadzirali i kažnjavali.
"U utorak je postavljeno prvih 18 nadzornih kamera u Šubićevoj, Martićevoj i na Kvatriću, a špijunirat će početi već sljedeći mjesec. Iako je kupovina kamera na početku pravdana samo snimanjem prometnih prekršitelja, pa je kupac za potrebe 'sustava automatske regulacije prometa' bio Zagrebparking, odmah je bilo dano na znanje da će njihova primjena biti mnogo šira. Snimat će se apsolutno svi, a uvid u to tko je kad, s kim i gdje bio, imat će i policija", kažu mladi antifašisti.
Dođite na Marš solidarnosti
"No, ono što može zabrinjavati sve stanovnike je da ne postoji način da se kontrolira to sumanuto neprekidno špijuniranje. Eventualne zakonske zaštite o privatnosti, odnosno snimanju javnih površina, padaju kao pijane jednim dizanjem ruku političara. Više ništa ne može garantirati zaštitu privatnosti, a voajeri koji će cijelo vrijeme držati grad na oku mogu praktično raditi što hoće. Koliko će netko snimke čuvati, tko će ih smjeti koristiti i u koje svrhe možemo samo nagađati. Policija i tajne službe već odavno bez naloga suda gledaju kome šaljemo poruke, koga zovemo i gdje se pritom nalazimo, a sad će moći kontrolirati i svako naše kretanje", tvrdi se u priopćenju.
Zato pozivaju građane da se suprotstave tome na vrijeme i izbore se za pravo građana na privatnost, te da im se pridruže 26. studenoga na Maršu solidarnosti, u 12 sati na Trgu kralja Tomislava, "jer svako povećanje ovlasti represivnog aparata bez našeg otpora je korak prema policijskoj državi".