Po kafetine i lijekove za smirenje idu u BiH

Stanovnici mjesta koja graniče s BiH šoping izlete u susjednu zemlju koriste i za kupnju jeftinijih lijekova.

3.8.2011.
16:10
VOYO logo

"Najviše se uzimaju lijekovi protiv bolova, temperature, kašlja, za smirenje, ali i ostali koji su u slobodnoj prodaji" , kaže farmaceutkinja, zaposlena u jednoj bosanskobrodskoj ljekarni u koju svakodnevno dolaze kupci s druge strane Save.

"Kupio sam neoangin, lijek za prostatu i gel za vene. Inače odlazim u Mađarsku, jer su lijekovi tamo upola jeftiniji", kaže Bjelovarčanin Marijan kojeg su u ljekarni zatekli novinari Glasa Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugoj ljekarni otkrivaju da kupci iz Hrvatske najčešće kupuju kreme, od dječje do preparativne kozmetike, jer cijene su 20 posto niže. Traže se i razni čajevi, kafetin menstrual, preparati za mršavljenje (Zelena kafa) i slično.

Može i bez recepta

Iako u bosanskobrodskim ljekarnama naglašavaju da se ne mogu kupiti antibiotici, sedativi i ostali lijekovi koji idu na recept, to demantira jedna 53-godišnja Brođanka koja u Bosnu redovito dolazi po lijekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kupujem sedative za majku koja ima 78 godina, jer mi je to jednostavnije nego je voditi kod njezine liječnice da bi ih dobila recept. Ponekad kupim lijekove za tlak, antibiotik, antipiretik, jer je sve jeftinije nego kod nas", kaže Brođanka, dodajući da do sada nije imala problema s prenošenjem lijekova preko granice.

I stanovnici Vukovarsko-srijemske županije preko granice odlaze zbog kupnje osjetno jeftinijih lijekova.

"I kod nas su lijekovi poskupjeli i cijena je gotovo ujednačena. Sve je manje Slavonaca koji dolaze po lijekove, a donedavno su bili najveći kupci. Sada dolaze rijetko, uglavnom po vitamine i kafetine, što se osjeti na prometu", rekla je magistra farmacije.

"Ranije sam u Orašju redovito kupovala Triquilar po cijeni od 7,80 KM. Poskupio je za šest maraka, sada ga kupujem u Županji za 59 kuna", kaže Lidija iz Županje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog visokim cijenama lijekova u Hrvatskoj, nije u maržama ljekarni, već je, tvrde u Hrvatskoj liječničkoj komori pravi uzrok PDV. Najviše marže su za lijekove do 100 kuna, koji najprodavaniji i na kojima ljekarnici ostvaruju najveće zarade, a najniže za one skuplje od 1.000 kuna. No, zato je PDV na lijekove u Hrvatskoj 23 posto, a u Europi maksimalno 10 posto.

Vezani članci:

arti-201102160347006 arti-201101250034006 arti-201011100017006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo