Europa strahuje zbog moguće nestašice plina, a Hrvatska problem s opskrbom plinom ne bi trebala imati, javlja RTL. No, probleme bismo mogli imati zbog cijena. Konkretnih planova za uštedu Vlada nema, čekaju savjet iz Bruxellesa.
"20. srpnja Europska Komisija će predstaviti Winter prepareness package. Plan kako postupati ovu zimu, ako dođe do određenih poremećaja na tržištu energenata. Mi ćemo naravno ići u skladu s preporukama koje se donesu na razini ministara energetike", kazao je ministar gospodarstva Davor Filipović.
Trebamo početi sa štednjom
U Hrvatskoj stručnoj udruzi za plin smatraju da trebamo početi sa štednjom. "Prije svega, mi bi morali, kad govorimo o uštedama razmatrati kao što se to radi u Francuskoj koje bi to kompanije trebale imati prioritet kod dobivanja plina i električne energije. U tom slučaju gleda se koja je kompanija potrebna, koje imaju po jedinici zaposlenog manju potrošnju energije i da te kompanije imaju prioritet", kazao je Dalibor Pudić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.
Građani iz 5 hrvatskih gradova koji se griju na toplanu imat će skuplju jesen jer će im poskupjeti računi za grijanje. Iz HEP Toplinarstva još ne otkrivaju koliko će poskupljenje iznositi.
"Kao i u ostalim zemljama Europske unije, krizne mjere vezane uz dostatnost i sigurnost opskrbe energijom i energentima donose nadležna državna tijela", poručuju iz HEP-a.
Do studenog puno skladište
Podzemno skladište plina Okoli sada je na 38 posto popunjenosti, do studenog bi trebalo biti puno. Dio plina dolazi preko LNG terminala i iz vlastite proizvodnje.
Iako se po vrućinama o sezoni grijanja nikome ne razmišlja, nadolazeća će biti suviše skupa da ju se dočeka nepromišljeno.