STRAH PRED ZA SEZONU GRIJANJA /

Uzbuna u susjedstvu: Proglasili prvi stupanj upozorenja zbog opskrbe plinom, a ova skupina bi mogla biti prva na udaru

Image
Foto: Emica Elvedji / Pixsell

Agencija za energiju kao nadležni regulatorni organ navela je da upozorava potrošače zemnog plina kako u budućnosti u slučaju slabijeg protoka zemnog plina iz Rusije 'prilike mogu zahtijevati i proglašenje viših stupnjeva krize', te do 'prekida isporuka ili potrebe prebacivanja na zamjenske energente'

11.7.2022.
17:08
Emica Elvedji / Pixsell
VOYO logo

Slovenska regulatorna agencija za energiju u ponedjeljak je proglasila prvi od četiriju stupnjeva ranog upozorenja pred mogućim teškoćama u opskrbi zemnom plinom, a reagirala je i vlada nizom preporuke o mogućim uštedama energije racionalnom regulacijom temperature u državnoj upravi i javnom sektoru.

Ministar za infrastrukturu Bojan Kumer koji će u u utorak pratiti premijera Roberta Goloba u posjetu Berlinu, gdje će energetska situacija u Europi biti jedna od tema razgovora s njemačkim domaćinima, kazao je na konferenciji za novinare u Ljubljani da je proglašenje prvog stupnja upozorenja koju je proglasio regulator među ostalim posljedica smetnji u nabavi ruskog plina putem plinovoda Sjeverni tok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opskrba još nije ugrožena

"Radi se o tome da se pravodobno pripremimo na sezonu grijanja i moguće alternative", kazao je Kumer, dodavši da je većina članica EU-a već donijela slična ili oštrija upozorenja, no da opskrba zemnim plinom u Sloveniji u ovom trenutku još nije ugrožena.

Agencija za energiju kao nadležni regulatorni organ navela je da upozorava potrošače zemnog plina kako u budućnosti u slučaju slabijeg protoka zemnog plina iz Rusije "prilike mogu zahtijevati i proglašenje viših stupnjeva krize", te do "prekida isporuka ili potrebe prebacivanja na zamjenske energente".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar energetike Kumer potvrdio je da je vlada ovih dana donijela mjere i preporuke o štednji energije i njenoj racionalnoj potrošnji u državnoj upravi i širem javnom sektoru kojima bi se na hlađenju prostorija ljeti i njihovu grijanju zimi moglo uštedjeti oko deset posto ukupne potrošnje za tu namjenu, odnosno oko 10 milijuna eura.

Priprema za alternativne oblike

Na javni sektor u Sloveniji otpada samo 5 do 10 posto ukupne potrošnje energije, no o mjerama racionalnog korištenja trebali bi prije jeseni razmisliti i gospodarstvenici u privatnom sektoru i kućanstva, te ako je to moguće za slučaj nestašice plina ili redukcija na jesen pripremiti se i za prijelaz na alternativne energente umjesto plina, preporuka je koja dolazi iz slovenske vlade.

Image
ZIMA OVE GODINE DOLAZI RANIJE /

U Njemačkoj je zaustavljen dotok plina kroz Sjeverni tok: Strahuju da će Moskva uvesti plinski embargo

Image
ZIMA OVE GODINE DOLAZI RANIJE /

U Njemačkoj je zaustavljen dotok plina kroz Sjeverni tok: Strahuju da će Moskva uvesti plinski embargo

Među 12 preporuka i mjera za racionalno korištenje energije u javnom sektoru i državnoj upravi je i ona da se prostorije u vlasništvu države ne hlade na temperaturu nižu od 25 stupnjeva celzijusa, dok bi se najviša dopuštena temperatura zimi - ako bude teškoća s plinom - odredila kasnije.

Time smo željeli dati primjer poduzećima i cijeloj industriji, kazao je Kumer koji drži da Europska unija u krizi oko zemnog plina mora djelovati jedinstveno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo