Jedna od tih reakcija, i to ljutitih - ako je suditi po onome o čemu piše Nacional - stigla je od samog premijera i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića. Upravo je Plenković u javnosti percipiran kao politički pulen iskusnoga Šeksa, dok je za samog Šeksa stvorena fama (koja mu očito imponira) da i nakon političkog umirovljenja iz zavjetrine vuče mnoge konce HDZ-ove, ali i državne politike.
"Plenković Šeksove teze smatra deplasiranima"
Nacional piše kako je Plenković ljutit na Šeksa jer smatra da mu ovaj potkopava autoritet u stranci i u Vladi, a konkretan povod navodno je Šeksova ideja, u nizu ostalih koje je iznio u spomenutom intervjuu, da se zastupnicima nacionalnih manjina onemogući odlučivanje o Vladi, opozivima i državnom proračunu.
Dakle, o svemu onome o čemu zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru u sadašnjim okolnostima svojim glasovima itekako odlučuju.
Plenković je navodno ljutit na svoga posebnog savjetnika Šeksa jer je ovaj time izravno napao koalicijske partnere, u prvom redu SDSS, a o kojima ovisi sadašnja parlamentarna većina i o(p)stanak Vlade.
"Andrej je vidno nezadovoljan nedavnim javnim istupima Vladimira Šeksa u kojima se pokušao prikazati kao glavni pozadinski kreator nekih ključnih poteza premijera, ali i Vladine politike. Osim što Šeksove teze smatra deplasiranim, osjeća da ga je tako Šeks pokušao i poniziti. Moguće je da ga je malo ponijelo predstavljanje vlastite knjige pa je osjetio potrebu preuveličati i predimenzionirati svoju ulogu vezano uz suradnju s premijerom, vjerojatno smatrajući da javnost o tome ne zna dovoljno", kazao je Nacionalov sugovornik blizak Plenkoviću.
Šeks bi neutralizirao male stranke i manjince
Šeks je u intervjuu Globusu kazao kako je došlo vrijeme za promjenu izbornog sustava u Hrvatskoj jer postojeći otežava poslijeizborno sastavljanje Vlade i njezinu stabilnost.
Također je iznio ideju o zabrani predizbornih koalicija, prekrajanju postojećih izbornih jedinica, uvođenju dopisnog glasovanja te povećanju prefernecijalnih glasova.