Ekipa RTL-ove Potrage bila je u patroli hrvatskih plaža, gdje su primijetili nedostatak spasilačkih služba.
Tornjevi za spasioce postoje – no često zjape prazni. Negdje zbog loše organizacije, drugdje jer naprosto nema nikog tko bi taj posao radio. A oni koji su ga radili još donedavno znaju i zašto.
Plaće su loše, ponekad ne bi imali ni paket prve pomoći, a umjesto da prate što se događa – slagali bi ležaljke ili grabljali plaže. Jedan bivši spasilac kaže kako su od njega u jednom mjestu u kojem je radio tražili čak da im pomogne postaviti bojler.
"Trebali smo ujutro slagati ležaljke po bazenu i navečer ih ponovo pospremiti u skladište. Što znači da smo mi u to vrijeme bili odsutni i nismo nadzirali bazen", kaže jedan bivši spasioc koji je radio u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Loše stanje i u Splitu
U samo jednom danu prošlog tjedna utopile su se tri osobe. Svake godine u prosjeku život tako izgubi 90 ljudi. U zemlji koja živi od turizma – pomislili biste – pazi se na sigurnost.
Loša situacija je i u Splitu na plaži Bačvice, gdje također nedostaje spasilačkih kadrova.
"Žao mi je, šta svi sliježu ramenima i kažu 'Znate to nije u našoj nadležnosti'. Nemojte da nam dođe do toga da imamo opet jedan veći broj utopljenika kojima nitko ne može pomoći", kazao je Branko Bosanac, član udruge "Picigin Bačvice".