ŠTO AKO SE NE CIJEPITE? /

Plan Plenkovićeve vlade daleko je širi od uskraćivanja potpora, evo što čeka antivaksere

Image
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL

U nekim zemljama EU razmatraju mogućnost ograničavanja besplatnih zdravstvenih usluga, a ministar ističe što je potrebno da se u Hrvatskoj počne razmišljati o zakonskom propisivanju cijepljenja

2.7.2021.
16:52
Nikola Cutuk/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u četvrtak je najavio da će državne potpore tvrtkama u pandemiji uvjetovati cijepljenjem njihovih vlasnika i radnika. Izazvalo je to burne reakcije, ponajprije poduzetnika.

Protiv te ideje se pobunula oporba, ali i pravni stručnjaci koji ističu da je u pitanju prebacivanje odgovornosti s države na poslodavca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTO SADA? KOJE SU OPCIJE? /

Profesor prava tvrdi: 'Pa ne može poslodavac prisiliti radnika da se cijepi! Ali država ima jednu zakonsku mogućnost'

Image
ŠTO SADA? KOJE SU OPCIJE? /

Profesor prava tvrdi: 'Pa ne može poslodavac prisiliti radnika da se cijepi! Ali država ima jednu zakonsku mogućnost'


Za sada, tvrdi se, ideja je tek u povojima, i tek kreću razgovori s poslodavcima i sindikatima, a ministar Aladrović uvjerava da „neće biti prisile“.

Raspodjela poslova po ministarstvima

Kako neslužbeno doznaje Index, sljedećeg tjedna će se voditi i razgovori s ministrima o tome koje su sve djelatnosti koje potpadaju pod različite resore rizične. Od ministara se očekuje da o tome konzultiraju HZJZ i moguće je da se također za neke djelatnosti uvede obveza obveznog testiranja za one koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli koronu u zadnjih šest mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još nije jasno tko bi plaćao ta testiranja i bi li tu obvezu morali preuzeti oni koji se nisu cijepili.

I ministar zdravstva Vili Beroš je na današnjoj konferenciji za medije istaknuo kako „počinjemo seriju sastanaka i sa svim ministrima ćemo razgovarati o tome što oni misle, razmišljamo o svim javnim službama i ne mislimo raditi diskriminaciju prema privatnom sektoru“.

Za Index je pojasnio kako konkretno Vlada namjerava osigurati cijepljenje državnih i javnih službenika.

'Idemo u smjeru procjepljivanja onih koji su kontaktu'

"Prvenstveno idemo u smjeru da procijepimo ljude koji su u najvećem kontaktu s drugim ljudima. Radi se o vozačima u javnom prijevozu, učiteljima, profesorima, odgojiteljima, zdravstvenim radnicima, ljudima koji rade na šalterima ili su na drugi način u svakodnevnom kontaktu s većim brojem ljudi. Naš cilj je sada spriječiti širenje bolesti i stvoriti uvjete da najesen nemamo val kakav smo imali prošle godine", rekao je Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako će se mijenjati i režim u zdravstvenom sektoru „Sad smo u prijelaznom periodu, ali razmatramo da zbog pružanja sigurnosti pacijentima uvedemo testiranje kod ulaska u bolnicu, ali i da zdravstveni djelatnici rade koliko im traje covid-potvrda ili da se svakih 48 sati testiraju", rekao je., dodajući kako postoje i tužbe pacijenata koji su uvjereni da su se zarazili u bolnici.

Neke zemlje u EU razmišljaju o još radikalnijim potezima

No glavno pitanje kako provesti cijepljenje i dalje ostaje otvoreno, obzirom na to da poslodavci nemaju zakonsku mogućnost prisiliti radnike na cijepljenje. Neki u Vladi skloni su zato uvođenju obveznog cijepljenja. Isti problem muči i ostatak EU, pa je jedna od mjera o kojima razmišljaju u nekim zemljama Starog kontinenta da se besplatna zdravstvena usluga ograniči onima koji se nisu cijepili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni obveza cijepljenja niti naplaćivanje zdravstvenih usluga necjepljenjima nije na stolu – za sada. "Mi smo u ovom trenutku daleko od toga, nismo skloni nikakvim obavezama. Ali ću isto tako reći da ću, ako na jesen budemo imali četvrti val sa stotinama mrtvih, ja jasno biti za obvezno cijepljenje", rekao je Indexu Beroš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo